Gabriel Czerniejewski to solista najbliższego koncertu “Muzyczne Osobowości”

26 marca w piątek, punktualnie o godzinie 19 podczas transmisji online z koncertu „Muzyczne Osobowości” płoccy symfonicy wraz z solistą Gabrielem Czerniejewskim zaprezentują repertuar poświęcony muzyce Fryderyka Chopina oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Gabriel Czerniejewski – student pierwszego roku w klasie fortepianu prof. Dmitri Alexeeva w Royal College of Music w Londynie, gdzie jako Scholar, otrzymał stypendium pokrywające całkowity koszt studiów przez wszystkie lata nauki.

Urodził się w 2001 roku w Płocku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w Płocku pod kierunkiem prof. Eleonory Torbickiej. Od 2014 roku edukację pianistyczną kontynuował w klasie fortepianu prof. Mariusza Tytmana w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku, a następnie w prestiżowej szkole muzycznej w Warszawie.

Brał udział w wielu konkursach pianistycznych, zyskując uznanie jurorów. Do najważniejszych osiągnięć należą: zdobycie I Miejsca podczas György Ferenczy Piano Competition w Budapeszcie (2017). Jest najbardziej utytułowanym uczestnikiem w historii jednego z najważniejszych i najbardziej prestiżowych polskich konkursów dla młodych pianistów – Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny- Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku, zdobywając wszystkie oficjalne nagrody tego konkursu tzn. dwukrotnie został laureatem I Nagród (2014, 2018), GRAND PRIX w formie fortepianu (2014), II Nagrody (2016), Nagrody Specjalnej Haliny Czerny-Stefańskiej za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina (2014) oraz Nagrody Specjalnej profesor Elżbiety Stefańskiej za najlepsze wykonanie utworu Johanna Sebastiana Bacha (2018). W 2018 roku otrzymał II nagrodę (I-szej nie przyznano) podczas Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego Uczniów Szkół Muzycznych II Stopnia EPTA w Krakowie (2018). Gabriel otrzymał także II Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie Mazurka F. Chopina i Nagrodę Specjalną Fundacji im. G. Ferencziego za najlepsze wykonanie tańca podczas IV Międzynarodowego Podkarpackiego Konkursu Chopinowskiego w Rzeszowie w 2017 roku, gdzie przewodniczącym Jury był prof. Andrzej Jasiński. Ponadto jest wielokrotnym zwycięzcą oraz laureatem konkursów w Suwałkach, Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim, Żyrardowie, Augustowie, Ogólnopolskich Przesłuchań CEA (w 2018 roku otrzymał, jako jeden z nielicznych młodych pianistów w Polsce, maksymalną notę 25 pkt). Był Wielokrotnie wyróżniany Nagrodą Prezydenta Miasta Płocka za szczególne osiągnięcia artystyczne.

Od najmłodszych lat aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym. Bierze udział w wielu koncertach, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2015 roku debiutował z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, wykonując Koncert fortepianowy g-moll op.25 Felixa Mendelssona-Bartholdy. W 2018 roku został zaproszony do wykonania recitalu Chopinowskiego w Darmstadt, zorganizowanego przez Niemieckie Towarzystwo Chopinowskie. W listopadzie tego samego roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia, razem z Aleksandrem Opolskim I Orkiestrą ZPSM im. F. Chopina, wykonywał Koncert na dwa fortepiany Es-dur K. 365 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Występował także w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich oraz wielokrotnie na Zamku Królewskim w Warszawie.

Systematycznie uczestniczy w kursach i forach pianistycznych, pracując tam z wybitnymi pianistami I pedagogami m.in. z Tobiasem Kochem, Joanną Kurpiowską, Ewą Pobłocką, Katarzyną Popową-Zydroń, Zbigniewem Raubo, Pawłem Skrzypkiem, Czesławem Stańczykiem, Markiem Toporowskim, Wojciechem Świtałą.

Przez wiele lat był stypendystą programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W latach 2018 i 2019, otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na przełomie listopada i grudnia 2019 roku, przystąpił do egzaminów wstępnych do trzech uczelni angielskich: Royal Academy of Music London, Royal College of Music London oraz Royal Northern College of Music Manchester.

Wszystkie uczelnie zaproponowały mu studia z bardzo wysokimi stypendiami. Gabriel zdecydował się wybrać Royal College of Music London, które przyznało mu stypendium, pokrywające całkowity koszt studiów przez wszystkie lata nauki. Jak napisał do Gabriela Professor Collin Lawson CBE (Director RCM) – zaoferowanie mu miejsca jako Scholar of the Royal College of Music jest znaczącym osiągnięciem, gdyż Nagrody te mają długą tradycję, a lista byłych Scholar of RCM obejmuje wielu czołowych muzyków na świecie.

Podczas najbliższego wydarzenia młody, niezwykle uzdolniony pianista w towarzyszeniu muzyków Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Jacka Brzoznowskiego wykonają I koncert fortepianowy e-moll op. 11, skomponowany przez Fryderyka Chopina w 1830 roku. Ponadto w repertuarze nie zabraknie dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta jak Uwertura do opery „Łaskawość Tytusa” KV 621, czy też Symfonia nr 35 D-dur KV 385 „Haffnerowska”.

Szczegółowe informacje oraz dostęp do transmisji online w cenie 10 zł na www.orkiestraplock.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *