Niebezpieczne zdarzenia na przejściach dla pieszych. Policjanci apelują o ostrożność !

Zdarzenia drogowe z udziałem pieszych należą do najbardziej niebezpiecznych dla ich uczestników. Piesi w starciu z pojazdem mają niewielkie szanse na wyjście z opresji bez szwanku, nawet przy niskiej prędkości pojazdu.

Niestety bardzo często zarówno piesi jak i kierowcy zapominają o zachowaniu szczególnej ostrożności i zasadzie ograniczonego zaufania, czego konsekwencje są dość przykre. Wczoraj na ul. Słonecznej (ok. godz. 14:20) doszło do zdarzenia na oznakowanym przejściu dla pieszych. 53-letni kierujący hyundaiem potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych dziewczynkę. 10-latka z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci zatrzymali prawo jazdy 53-letniemu płocczaninowi. Wszelkie okoliczności wypadku będą wyjaśniane przez mundurowych w toku dalszego postępowania.

mówi Marta Lewandowska oficer prasowy KMP w Płocku

Wieczorem doszło do jeszcze jednego poważnego zdarzenia również na oznakowanym przejściu dla pieszych. Jak wstępnie ustalili policjanci, na ul. Żyznej kierujący fordem potrącił dwoje pieszych przechodzących przez przejście. 53-latek jechał z niewielką prędkością i jak twierdził, oślepiły go światła innego pojazdu. Okoliczności tego zdarzenia będą dalej wyjaśniane przez policjantów. Na szczęście piesi nie odnieśli poważnych obrażeń.

Przypominamy pieszym o zachowaniu ostrożności podczas korzystania z przejść dla pieszych. Kaptur na głowie, słuchawki w uszach czy korzystanie z telefonu komórkowego to elementy, które zmniejszają uwagę i czujność, a w rezultacie mogą doprowadzić do tragedii. Natomiast kierowcy muszą uświadomić sobie, że wyprzedzanie pojazdów na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi oraz omijanie innych pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, to wykroczenia, które często skutkują poważnymi zdarzeniami drogowymi z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Na tego typu wykroczenia policjanci będą stanowczo reagować !

dodaje Lewandowska

Za przestępstwo spowodowania wypadku drogowego grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć człowieka lub ciężkie obrażenia ciała, wtedy sprawcy grozi kara od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *