Pierwsze protesty w sprawie “tęczowej” Matki Boskiej

Wyrok Sądu Rejonowego w Płocku nie kończy procesu w sprawie „tęczowej” Matki Boskiej. Wszystko na to wskazuje, są pierwsze protesty. Przypomnijmy sąd pierwszej instancji uniewinnił trzy aktywistki, ale będzie apelacja. Biskupi płoccy wydali oświadczeni w tej sprawie.

Zdaniem sędzi Agnieszki Warchoł – czyn nie wypełnia wszystkich znamion obrazy uczuć religijnych. Wyrok jaki zapadł 2 marca uniewinnia Elżbietę Podleśną, Joannę Gzyrę-Iskandar i Annę Prus od zarzutu obrazy uczuć religijnych.

Z wyrokiem nie zgadzają się biskupi płoccy, którzy wydali oświadczenie w tej sprawie.

Z bólem i smutkiem przyjęliśmy wyrok Sądu Rejonowego w Płocku, z dnia 2 marca 2021 roku, w sprawie dotyczącej profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w naszym mieście, w kwietniu 2019 roku. Zauważamy, że działania, których dotyczyło postępowanie sądowe, w sposób oczywisty naruszały ład społeczny i – w swojej istocie – są zaprzeczeniem idei tolerancji, na którą powołują się sprawcy. Nie godzimy się z wyrokiem, który przez wielu określony już został, jako jawne przyzwolenie Państwa na działania wymierzone w religię katolicką, cześć Matki Bożej i przedmioty kultu z Nią związane oraz uczucia katolików. Wyrażamy głęboką nadzieję, że sąd II instancji, zgodnie z prawem, opowie się przeciw dokonanej profanacji, przywracając zachwiane poczucie sprawiedliwości.

Piszą biskup płocki Piotr Libera, biskup pomocniczy Mirosław Milewski i biskup senior Roman Marcinkowski

Również AKDP wydało w tej sprawie oświadczenie.

Katolicy świeccy, członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, wyrażają swoje najwyższe zaniepokojenie wyrokiem Sądu Rejonowego w Płocku z dnia 2 marca 2021 roku, w sprawie z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej. Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił panie: Joannę Gzyrę–Iskandar, Elżbietę Podleśną i Annę Prus, które w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła parafii św. Maksymiliana Kolbe na „płockich górkach” rozlepiały nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Te naklejki znalazły się miedzy innymi na koszach na śmieci i na przenośnej toalecie. Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej nie mogą pogodzić się z wyrokiem sądu, który odczytać można jako przyzwolenie na jawne i publiczne obrażanie uczuć osób wierzących i na profanowanie Jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny.

Prezes, Zarząd i Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *