Ponad 15 mln zł dla sołectw od samorządu województwa

Ważna informacja dla sołectw i sołtysów. Właśnie ruszył nabór do Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE. To okazja, aby zyskać środki z budżetu województwa na modernizację oświetlenia, rewitalizację skwerów, remont świetlic wiejskich czy rozwój twórczości folklorystycznej. Tylko w zeszłym roku z pomocy samorządu województwa skorzystało ponad 1000 sołectw. W tym roku w puli jest ponad 15 mln zł. Wnioski można składać do 26 marca br.

Na realizację Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE władze regionu zarezerwowały 15,1 mln zł.

W poprzednich edycjach środki z naszego budżetu pomogły zrealizować blisko 2800 projektów. Myślę, że w tym roku również wpłynie bardzo dużo wniosków, bo lista projektów, na które można otrzymać wsparcie, jest długa. Przekonaliśmy się już, że ile wniosków, tyle pomysłów. I to pomysłów, które wyszły od samych mieszkańców. Angażując ich w ten program, zachęcamy do tego, aby porozmawiali z sąsiadami, lepiej się poznali, zrobili coś wspólnie i stworzyli w swoich miejscowościach przestrzeń przyjazną do integracji i aktywnego spędzania czasu. Swoje potrzeby zgłaszają do gminy, która wtedy z takim wnioskiem występuje o dofinansowanie 

– podkreśla marszałek Adam Struzik.

Sołectwa będą mogły się starać, tak jak w ubiegłych latach, o wsparcie do 10 tys. zł na  m.in. rewitalizację skwerów, instalacje paneli fotowoltaicznych, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, zakup wyposażenia do świetlic wiejskich i bibliotek, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. Nabór trwa do 26 marca br.

Liczba wspartych projektów będzie zależeć od wielkości gminy. W przypadku gmin, w których jest mniej niż 28 sołectw – będzie do maksymalnie 5 wniosków, ale tam gdzie sołectw jest więcej niż 60 – gminy będą mogły złożyć nawet 18 wniosków. Jak zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk, każda pomoc zewnętrzna jest dla samorządów lokalnych na wagę złota.

Zaletą tego programu jest to, że nie wymaga dużego wkładu własnego i wiele samorządów może sięgnąć po te środki. Mamy świadomość, że bez dodatkowego wsparcia wiele gmin, szczególnie tych małych, wiejskich nie mogłoby ruszyć z jakimikolwiek inwestycjami 

– dodaje wicemarszałek.

W ramach poprzednich naborów udało się m.in. zamontować oświetlenie solarne w miejscowościach Nowe Grabie, Nowa Korzeniówka, Potrzebna i Kępina (gm. Gąbin), zbudować plac zabaw w sołectwie Wrogocin (gm. Drobin) czy wyremontować świetlicę w Rudowie (gm. Bielsk).

Szczegóły dotyczące tegorocznego naboru dostępne są na www.mazovia.pl w zakładce „Rolnictwo” – MIAS MAZOWSZE 2021.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *