Stracił 2000 zł. Kolejny złodziejski patent na wyłudzenie pieniędzy

O tym, że nie powinniśmy reagować na żadne prośby o zalogowanie się do konta bankowego, podanie hasła, kodu lub jakiegokolwiek identyfikatora do banku, płocka Policja apeluje od dawna. Niestety nadal oszuści wykorzystują brak czujności swoich potencjalnych ofiar i w dość łatwy sposób uzyskują dane aby ,, wyczyścić” ich konto bankowe. Wczoraj mieszkaniec powiatu płockiego stracił pieniądze, podając pseudo kontrahentowi dane do swojej karty bankowej.

To kolejny złodziejki i niestety skuteczny patent. Tym razem oszust chcąc rzekomo zakupić przedmiot wystawiony do sprzedaży na jednym z portali ogłoszeniowych, nawiązał kontakt ze sprzedającym. W trakcie rzekomej transakcji przesyłał za pomocą komunikatora, link który automatycznie przekierował sprzedającego na stronę, gdzie znajdował się  formularz z prośbą o podanie danych karty bankowej. I to już była pułapka, na którą niestety dał się złapać 40-letni mieszkaniec powiatu płockiego.

Mężczyzna wypełnił formularz i go zatwierdził. Niestety o tym, że został właśnie oszukany zorientował się, kiedy bank przesłał mu wiadomość o dodaniu do jego konta innego urządzenia jako “zaufanego”. Na wycofanie się było już za późno. Z konta 40-latka zniknęła kwota dwóch tysięcy złotych.

Niestety wielu już mieszkańców regionu płockiego straciło pieniądze poprzez swoją ufność i roztargnienie. Policjanci apelują o zachowanie czujności. Nie ułatwiajmy oszustom realizacji ich podstępnych działań.

A jak uniknąć oszustwa? Oto kilka ważnych wskazówek :  

  • czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz
  •  poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich

Gdy korzystasz z portali aukcyjnych:

  • miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów
  • rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji
  • uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikatory  
  • oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce
  • zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Bądź czujny ! Nie daj się oszukać !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *