W Polsce będą produkowane szczepionki na COVID-19. Rocznie 45 mln ampułek

Mam dobre wieści – napisał na portalu społecznościowym Maciej Małecki sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. O co chodzi?

Należąca do Skarbu Państwa Polfa Tarchomin będzie mogła produkować 45 mln ampułek szczepionek przeciwko Covid-19 rocznie! Obecnie w warszawskim zakładzie trwają końcowe prace związane z dostosowaniem linii produkcyjnej do ampułkowania, czyli mówiąc prościej rozlewania leków.

poinformował na portalu społecznościowym wiceminister Maciej Małecki

Jak dodał, już w maju sprowadzony zostanie kluczowy do tego procesu sprzęt, a ampułkarnia ma być gotowa jesienią. Trwają negocjacje z producentami szczepionek na Covid-19. Jeśli zakończą się pomyślnie, ostatni element produkcji, czyli ampułkowanie może odbywać się Polsce.

Takie informacje przekazał na posiedzeniu sejmowych komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Zdrowia. Jak dodał obecnie w gestii Skarbu Państwa są tylko trzy podmioty zajmujące się produkcją i dystrybucją specyfików – po “szaleństwie prywatyzacyjnym na początku lat 90”.

Zaznaczył, że polski rząd podejmuje decyzje, by możliwości, jakie mamy, były jak najlepiej wykorzystane. Przypomniał, że już w grudniu 2019 roku został podwyższony kapitał zakładowy Polfy Tarchomin, by mogła zbudować nowoczesną fabrykę leków onkologicznych, a także opracować nową dla spółki grupę leków. Koszty inwestycji to ponad 450 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *