Wzmożone kontrole zapowiada policja, od dziś lockdown w całym kraju

Od dziś do 9 kwietnia w całym kraju obowiązują zaostrzone restrykcje związane z COVID-19. Zamknięte są szkoły, hotele, baseny czy obiekty sportowe. To nie wszystko, bo przedłużono obowiązujące już wcześniej przepisy, w tym między innymi limit osób w transporcie zbiorowym czy na domowym spotkaniu.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań, a tym samym trzecią falą epidemii do 9 kwietnia obowiązuje: nauczanie zdalne w klasach I-III szkół podstawowych, zamknięte hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna, baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe.

Nadal obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Zgodnie z przepisami musi być to maseczka, nie może to być chusta czy przyłbica. Maseczka zwalnia z przedłużonego w rozporządzeniu nakazu zachowywania 1,5 metra dystansu pomiędzy osobami podczas przemieszczania się pieszo. W zgromadzeniach publicznych na terenie całego kraju może brać udział maksymalnie 5 osób. Limit osób dotyczy też kościołów i sklepów: w kościołach i innych budynkach kultu religijnego – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych; w sklepach do 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 10 metrów kwadratowych; w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Aby maksymalnie ograniczyć transmisję wirusa, policjanci będą stanowczo egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia. Oznacza to wzmożone kontrole. Osoby nie stosujące się do ograniczeń, dystansu, obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *