Kwiatkowski: Jeśli liczba zachorowań wzrośnie, możemy mieć problem

Od kilku dni jest stabilnie, ale musimy przygotować się na wzrost zachorowań, a tu może już być duży problem – mówi Stanisław Kwiatkowski dyrektor Wojewódzkiego szpitala Zespolonego w Płocku. – Sytuacja jest trudna, w szpitalu na Winiarach i szpitalu tymczasowym od kilku dni mamy ponad stu pacjentów – dodaje.

Liczba zachorowań na COVID-19 nie maleje. Z dnia na dzień liczba potwierdzonych przypadków rośnie. Czy w Płocku starczy miejsc dla chorych potrzebujących pomocy specjalistów? W szpitalu przy Medycznej przebywa około 50 pacjentów, a dedykowanych łóżek jest tylko 39, czyli oddział zakaźny i OIOM.

Codziennie jest walka, gdzie pacjentów covidowych przenieść z SOR

– dodaje Kwiatkowski.

Dyrektor Kwiatkowski nie ukrywa, że łóżka covidowe w szpitalu miejskim w jakimś stopniu pomogłyby rozwiązać trudną sytuację.

Utworzenie nawet 20 łóżek na początek byłoby dla nas wielkim oddechem

– mówi.

A co ze szpitalem tymczasowym? Są anestezjolodzy. Czemu nie można „uruchomić” kolejnych łóżek dla pacjentów?

Dobra informacja jest taka, że uruchomiliśmy kolejne cztery łóżka intensywnej terapii. Mamy skompletowany skład anestezjologów nawet na 10 łóżek. Niestety brakuje pielęgniarek anestezjologicznych. Plany pokrzyżowało nam otwarcie szpitala tymczasowego w Łodzi, skąd mieliśmy mieć pielęgniarki. Na dziś mamy wystarczającą liczbę pielęgniarek na otwarcie kolejnych czterech łóżek, szukamy dalej

– zapewnia dyrektor Kwiatkowski.


A czy jesteśmy przygotowani na większą liczbę zachorowań? Wiele wskazuje na to, że za kilka dni ta liczba zdecydowanie wzrośnie.

Napisałem do prezydenta Nowakowskiego oraz zarządu szpitala miejskiego, z prośbą o pomoc w obsadzie anestezjologów, personelu medycznego co pozwoliłoby uruchomić kolejne 28 łóżek w szpitalu tymczasowym. Niestety, sytuacja zmieniła się, tam ma powstać oddział covidowy. Jeśli zachorowalność po świętach wzrośnie, to będziemy mieli wielki problem. Mam nadzieję, że jak najszybciej łóżka covidowe w szpitalu miejskim zostaną uruchomione.

dodaje Stanisław Kwiatkowski dyrektor Wojewódzkiego szpitala Zespolonego w Płocku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *