Światowy Dzień Chorych na Parkinsona

Zaczyna się nie dając charakterystycznych objawów, rozprzestrzenia się stopniowo i powoli, powodując nieodwracalne zmiany w organizmie uzależnia chorego od opieki innych osób. Choroba Parkinsona, na którą w Polsce rocznie zapada około 4 tysięcy osób, na całym świecie dotyczy 6 milionów chorych. 11 kwietnia obchodzimy dzień chorych na to schorzenie. Wszystko po to, by zwiększyć świadomość społeczeństwa i stymulować badania związane z innowacyjnym leczeniem.

Światowy Dzień Choroby Parkinsona został ustanowiony przez European Parkinson’s Disease Association ( EPDA) w 1992 r., w rocznicę narodzin londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał objawy tej choroby. Na całym świecie obchodzimy go od 1997 r., od kiedy EPDA przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia ogłosiło Kartę Praw Osób Chorych na Chorobę Parkinsona.

Choroba Parkinsona to schorzenie neurologiczne, które swój początek bierze w układzie nerwowym. Najczęściej zapadają na nią mężczyźni, dotyka głównie pięćdziesięciolatków, choć zdarza się obserwować chorych, którzy nie skończyli jeszcze 40 lat. Utrata węchu, zaparcia, depresja i zaburzenia snu są jednymi z pierwszych objawów, które powinny nas zaniepokoić. W naszym szpitalu rocznie diagnozujemy około 80 pacjentów z tym schorzeniem, a postawienie diagnozy jest równoznaczne z koniecznością przyjmowania leków i terapią do końca życia. Odpowiednio wczesna diagnoza i prawidłowe leczenie pacjenta pozwala spowolnić rozwój choroby i złagodzić objawy.

mówi doktor Grażyna Lesyng- Pawłowska, ordynator Oddziału Neurologii

Najczęstsze objawy Parkinsona to na początku asymetryczne drżenie palców czy rąk podczas spoczynku, później narastające usztywnienie mięśni, czasem uniemożliwiające poruszanie się, kłopoty z pamięcią, utrzymaniem równowagi, przełykaniem. Chorzy wymagają cierpliwości i opieki całej rodziny, nawet w najprostszych czynnościach. Światowy Dzień Choroby Parkinsona ma zwrócić uwagę na ich problemy, a także okazać symboliczne wsparcie chorym i ich rodzinom. Symbolem tego dnia jest czerwony tulipan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *