Tydzień dla serca

Tydzień dla Serca to coroczna akcja profilaktyczna, której celem jest zwrócenie uwagi na choroby układu krążenia. A to one zajmują pierwsze miejsce w niechlubnej statystyce związanej z przyczyną zgonów w Polsce ( ponad 50%).

Dlatego też, gdy zmobilizowani wiosenną aurą przystępujemy do porządków w szafie, z podobnym zapałem powinniśmy przyjrzeć się naszemu organizmowi

– mówi Andrzej Drzewiecki, Ordynator Oddziału Kardiologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.

Przede wszystkim zacznijmy od zmierzenia ciśnienia, zrobienia badań krwi, ale także powinniśmy zrobić przegląd naszych codziennych nawyków i podjąć decyzję, z których możemy zrezygnować. Serce nie lubi nikotyny, alkoholu, nadmiaru tłuszczu i soli w diecie oraz leżąco- siedzącego trybu życia. Są rzeczy, na które nie mamy wpływu, bo odziedziczyliśmy je po przodkach, ale zróbmy to, na co mamy wpływ. Zacznijmy się ruszać, zdrowo odżywiać, a jeśli po wykonaniu pierwszych badań zauważymy niepokojące sygnały związane z wysokością ciśnienia czy wynikami krwi, poradźmy się specjalisty

– mówi dr Drzewiecki.

Płocki Oddział Kardiologiczny posiada najwyższy stopień referencyjności, jaki jest przewidziany dla szpitali wojewódzkich. Ściśle współpracuje również z Narodowym Instytutem Kardiologii w Aninie oraz Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA.

Wszystko po to, by móc zapewnić ciągłość badań i zabiegów koniecznych dla hospitalizowanych i diagnozowanych u nas pacjentów. Oddział dysponuje również nowoczesnym sprzętem medycznym i wysoko wykwalifikowaną kadrą, z której jestem najbardziej dumny. Obecny poziom medycyny a także sprzęt, jakim dysponujemy, potrafi wydłużyć naszym pacjentom życie średnio o około 20 lat.

– dodaje doktor Drzewiecki.

Pamiętajmy, że nasze serce to pompa, która pompuje krew, ale tak jak pompa w aucie wymaga okresowego przeglądu. Tydzień dla Serca może być ku temu okazją. Od czego zacząć? Proponujemy od 10 000 kroków dziennie.

Więcej o tym jak dbać o serce w rozmowie z Andrzejem Drzewieckim Ordynator Oddziału Kardiologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *