W weekend Płock świętował będzie dzień swojego patrona

2 maja przypada uroczystość świętego Zygmunta, Króla i Męczennika, głównego patrona miasta Płocka. Jest on także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej. Tradycyjne Uroczystości Zygmuntowskie zostaną połączone z obchodami ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Odbędą się w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja.

Uroczystości Zygmuntowskie w Płocku będą obchodzone w bazylice katedralnej. W niedzielę 2 maja o godz. 17.00 odbędą się Nieszpory poprzedzające te uroczystości, podczas których słowo wygłosi ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Zygmunta.

W poniedziałek 3 maja główna Msza św. sprawowana będzie o godz. 10.00, pod przewodnictwem ks. biskupa Mirosława Milewskiego, prepozyta Kapituły Katedralnej Płockiej. Kazanie wygłosi ks. prał. prof. dr hab. Daniel Brzeziński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). 3 maja, to także dzień odpustu w parafii katedralnej.

Uroczystości Zygmuntowskie obchodzone są w Płocku zawsze w niedzielę po 2 maja. W szczególny sposób są one przypomnieniem postaci oraz uczczeniem św . Zygmunta , króla i męczennika, który był władcą Burgundii w latach 561-524. Zginął śmiercią męczeńską w 524 r. Jego relikwie (czaszka) zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku przez biskupa Wernera i od tamtego czasu św . Zygmunt jest patronem miasta. Jest on także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

Kapituła Katedralna Płocka Istnieje nieprzerwanie od XI wieku. Jej powstanie wiąże się z utworzeniem przez legatów papieża Grzegorza VII w roku 1075 pierwszego biskupstwa na Mazowszu, czyli diecezji płockiej. Na czele kapituły, jako jej przewodniczący, stoi prepozyt. Nową epokę w dotychczasowej historii kapituł katedralnych zapoczątkowało wejście w życie Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku, gdy wszystkie prerogatywy przysługujące kapitułom katedralnym na polu administracyjnym przeniesiono na Kolegium Konsultorów i częściowo na Radę Kapłańską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *