Kolejne ognisko ptasiej grypy w powiecie płockim

Na terenie powiatu płockiego zlokalizowano kolejne ognisko ptasiej grypy. Po raz kolejny na terenie gminy Bielsk.

Ognisko ptasiej grypy zlokalizowano tym razem w miejscowości Ciachcin. W związku z tym dziś na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii pod przewodnictwem Iwony Sierockiej – Wicestarosty odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem powiatowych służb, inspekcji i straży oraz samorządów gminnych i miasta Płocka.

Przypominamy, pierwszy przypadek ptasiej grypy miał miejsce w Pęszynie gm. Bielsk, drugi w Leszczynie – Księżym gm. Bielsk. Skutki ptasiej grypy w pierwszych dwóch przypadkach są liczone na ok 2 tys. zutylizowanych sztuk drobiu. Z informacji przedstawionych przez dr Marka Sankiewicza trzecie ognisko to 6 tys. szt. gęsi.

Sytuacja na terenie powiatu jest bardzo dynamiczna. W kraju wykryto 306 ognisk. Według Głównego Lekarza Weterynarii największe ognisko ujawniono na fermie w powiecie mławskim, gdzie znajdowało się 223 tys. kur.

Stąd też apel o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w poszczególnych strefach: zapowietrzonej i zagrożonej. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku przypomina o nakazie utrzymania drobiu przyzagrodowego w zamknięciu z uwagi na dużą liczbę ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy ptaków w województwie mazowieckim oraz przestrzega przed zakupem drobiu z niewiadomego źródła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *