Na Nowym Rynku będzie sala koncertowa i być może większa Strefa Płatnego Parkowania [FILM]

Sala koncertowa, na którą wielu melomanów w Płocku czeka bardzo długo staje się coraz bardziej realna. Przynajmniej tak wynika z zapewnień prezydenta Andrzeja Nowakowskiego.

Na dzisiejszej konferencji zapewniał, że trwają prace nad projektem. Swoje miejsce znajdą tam płoccy symfonicy, a także chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses.

Cieszymy się, że będzie takie miejsce dla kultury.

– mówiła szefowa chóru Anna Bramska

To są setki godzin wspólnie przepracowanych nad projektem, tak by było to wyjątkowe miejsce. To ma być „świątynia muzyki”. To musi być obiekt, z którego wszyscy będziemy dumni

– Adam Mieczykowski dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

Ile będzie kosztowała cała inwestycja?

To pytanie, na które dzisiaj nie potrafię odpowiedzieć. Nie dlatego, że nie wiem, ale dlatego, że to okaże się dopiero gdy będziemy mieli gotowy projekt – z kosztorysem budowlanym – wtedy będziemy wiedzieli mniej więcej. Ostatecznie przetarg pokaże jaki będzie koszt –

mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski

Co z miejscami parkingowymi? Automatycznie te przed teatrem znikną, ale w ramach inwestycji powstanie parking podziemny. Pod salą koncertową będzie ich dwieście, będą dostępne nie tylko dla osób wybierających się na koncert. Ale to zapewne będzie dużo za mało w porównaniu z obecnym parkingiem – bezpłatnym – przed teatrem. Może pojawić się problem parkowania w uliczkach osiedlowych. Co wtedy?

O tym rozmawialiśmy wielokrotnie przy tworzeniu Strefy Płatnego Parkowania. Problemem rzeczywiście zawsze jest to, że na obrzeżach strefy tych samochodów jest więcej szczególnie w ciągu dnia. Jedynym do tej pory sposobem na rozwiązanie tego problemu jest rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania. Tego rodzaju rozwiązania stosują miasta na wniosek mieszkańców. Jeśli takie będą wnioski to będziemy tak robić

– dodał prezydent Płocka


Sala koncertowa powstanie w trzech etapach – najpierw koncepcja, następnie projekt budowlany, dzięki któremu będzie można rozpocząć starania o pozwolenie na budowę, na koniec – projekt wykonawczy. Miasto koncepcję chce mieć zaakceptowaną w tym półroczu, do końca września jest plan, by powstał projekt budowlany, a do końca października 2022 – projekt wykonawczy. Projektowaniem sali koncertowej zajmuje się warszawska spóła Plus3-Architekci.

Budynek będzie miał dwie sale koncertowe:

  • dużą, mieszczącą 700 widzów, z estradą na której zmieści się każda orkiestra symfoniczna działająca w Polsce i nie tylko
  • kameralną dla 220 widzów. Ponadto powstanie profesjonalne studnio nagrań. Na dachu atrakcją dla miłośników miejskiego krajobrazu ma być powiązany z kawiarnią taras na południowej części zadaszenia.

Garaż podziemny, który powstanie pod budynkiem, zaoferuje 197 stanowisk postojowych, w tym również dla osób z niepełnosprawnością. Zapewni on miejsca parkingowe nie tylko dla uczestników wydarzeń kulturalnych. Na parkingu będą mogli pozostawić samochody również mieszkańcy miasta, którzy przyjadą do centrum. W części podziemnej ukryta zostanie również cała infrastruktura towarzysząca funkcjonowaniu sali koncertowej oraz, co istotne, kompleks toalet publicznych.

W ramach nowego zagospodarowania wprowadzone zostaną rozwiązania komunikacyjne mające na celu uspokojenie ruchu oraz aranżację przestrzeni typu woonerf po wschodniej stronie placu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *