Harcerski Rajd „Wisła”

Po raz 44. mazowieckie zuchy i harcerze powędrują szlakami Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu “Wisła”, który w zależności od trasy odbędzie się 12 lub 19 czerwca.

foto Dariusz Kalota

Jest to jedno z największych imprez na Mazowszu. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną przedsięwzięcie będzie różniło się od corocznego modelu. Impreza będzie jednodniowa, działania będą zregionalizowane, a poszczególne trasy będą przygotowane lokalnie przez hufce.

Organizatorzy zapraszają na osiem tras, które zostały przygotowane dla uczestników w różnym wieku, stąd też różny poziom ich trudności. Do rywalizacji staną zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy, instruktorzy i starszyzna. Wędrując, będą nie tylko poznawać piękno rodzimej przyrody, podziwiać królową polskich rzek, ale także wykonywać zadania z zakresu harcerskich specjalności, w szczególności: historycznej, pożarniczej, ratowniczej, wodnej i żeglarskiej, artystycznej oraz ekologicznej.

Trasy przebiegające przez Płock i powiat płocki będą dotyczyć specjalności historycznej i ratowniczej. Zostały przygotowane dla harcerzy z okolicznych hufców Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Uczestnicy wezmą udział w całodziennej grze, a także wędrówce połączonej z zadaniami związanymi z poznawaniem zasad bezpieczeństwa i pierwszej pomocy . Zadania wykonywane na trasie będą połączniem ratownictwa medycznego, wysokościowego oraz wodnego. W jej przygotowanie włączyła się również Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Płock, a patronat objął Starosta Płocki . Na trasie będzie można zobaczyć zarówno wóz strażacki, jak i ambulans oraz spróbować swoich sił w wymagającej i pełnej adrenaliny dziedzinie jaką jest ratownictwo. Z kolei trasa historyczna, która odbędzie się pod patronatem Prezydenta Płocka, będzie związana z setną rocznicą odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych oraz uhonorowania jego obrońców przez Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ogólnopolski Harcerski Rajd „Wisła 2021” to jedno z pierwszych tak dużych wydarzeń wznowionych po dłuższej przerwie związanej z epidemicznymi obostrzeniami. Organizatorzy mają nadzieję, że przyjemnie i pożytecznie spędzony czas na wszystkich ośmiu rajdowych trasach przyczyni się do wspierania kondycji psychicznej młodzieży w tym trudnym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *