Jutro będzie można spotkać się z Rzecznikiem Klienta Energi Obrót

W ramach programu współpracy Energi Obrotu (EOB) z Miejskimi i Powiatowymi Rzecznikami Konsumentów, przedstawiciele rzecznika klienta spółki odwiedzą biuro rzecznika konsumentów w Starostwie Powiatowym w Płocku (ul. Bielska 59).

Dyżur pracowników Energi odbędzie się we wtorek, 8 czerwca 2021 roku, w godz. 10-13 w sali nr 4. Z uwagi na trwającą pandemię chętni do spotkania z przedstawicielami spółki proszeni są o wcześniejsze umówienie spotkania z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów (nr tel. : 24 267 67 20 , e-mail: rzecznik@powiat.plock.pl ). Pracownicy EOB będą wyposażeni w środki bezpieczeństwa sanitarnego – maseczki, rękawice, środki dezynfekujące oraz przesłonę z pleksiglasu.

Współpracownicy Rzecznika Klienta EOB spotkają się z mieszkańcami gmin powiatu płockiego [1], aby wytłumaczyć wątpliwości na miejscu, a jeśli zajdzie taka potrzeba, przyjąć zgłoszenia do dokładniejszej analizy. Rzecznik Klienta EOB to instancja, do której klienci mogą zwrócić się, jeśli w wyniku standardowego procesu reklamacji nie otrzymali wystarczająco satysfakcjonującej dla siebie odpowiedzi. W tracie dyżurów, pracownicy Energi chętnie wysłuchają również rekomendacji klientów, które mogłyby usprawnić codzienną współpracę ze spółką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *