Kwadratowa wystawa, czyli przyjaźń płocko-radomska

Muzeum Mazowieckie w Płocku oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną „70×70”. To wydarzenie absolutnie wyjątkowe, z kilku powodów.

Po raz pierwszy Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do swej nowej przestrzeni wystawienniczej, nowej sali ekspozycji czasowych w oficynie kamienicy przy Kolegialnej 6. Debiut nowej sali wymaga odpowiednich obiektów – dlatego płockie muzeum zaprosiło do współpracy Uniwersytet Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, uczelnię, która w zeszłym roku świętowała jubileusz 70-lecia swego istnienia i gwarantuje wysoki poziom artystyczny firmowanych przez nią projektów.

Określenie „technologiczny” w nazwie uniwersytetu nie powinno nas mylić. Od ponad 25 lat w jego strukturach niezwykle prężnie działa Wydział Sztuki, podzielony na cztery katedry: Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru, Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych, Rysunku i Malarstwa oraz Grafiki i Projektowania.

Na wystawie w Płocku 24 nauczycieli akademickich ze wszystkich wymienionych wyżej katedr zaprezentuje ok. 60 prac przygotowanych specjalnie z myślą o tej ekspozycji. Ponieważ nawiązują one do jubileuszu uczelni, wszystkie powstały na kwadratowych podłożach o bokach 70 na 70 cm. Tak oto wyjaśniła się tajemnica tytułu wystawy – „70×70”.

Dla wszystkich uczestników podłoża o tym wymiarze stanowiły bazę do autorskich działań twórczych z różnych obszarów sztuki. Decyzje realizacyjne wiązały się z wykorzystaniem rozmaitych podłoży: płóciennych, papierowych, tekstylnych, tekturowych, pilśniowych, wybranych czy wypreparowanych przez autorów. Każdy z artystów biorących udział w wystawie jest rozpoznawalny poprzez język formy plastycznej, którym się posługuje. To figuracja, geometria, iluzja, metafora, czysta forma, ekspresja materii, eksperymenty, zapisy osobistych idei

– podkreśla kuratorka wystawy prof. Hanna Wojdała – Markowska, kierownik Katedry Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru radomskiej uczelni.

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 czerwca, o godz. 12.

Wydarzenie uświetni występ Bogdana Mizerskiego, kontrabasisty, kompozytora, autora tekstów i producenta. Ekspozycję kwadratowych dzieł podziwiać będzie można w Płocku do 22 sierpnia.Wstęp na wernisaż i zwiedzanie wystawy są bezpłatne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *