Tego jeszcze w płockim zoo nie było – urodziły się dwa tygrysiątka

6-letnia LUNA i 10-letni CYCERO, dwa płockie tygrysy po raz pierwszy zostały rodzicami. Pasiaste maluchy przyszły na świat z końcem kwietnia.

Luna do tej pory skrzętnie ukrywała swoje dzieci przed oczami opiekunów i nie odstępowała ich na krok. Pierwsze tygodnie po narodzinach są niezwykle ważne w odchowie młodych, więc opiekunowie musieli zapewnić im spokój i cierpliwie poczekać, aż matka pozwoli zbliżyć się do swoich dzieci. Dziś możemy się już nimi pochwalić, ponieważ Luna zaczęła wyprowadzać młode na zewnątrz.

opowiada Magdalena Kowalkowska z płockiego ZOO

Tygrysiątka przeszły pierwszą wizytę lekarską, podczas której oprócz profilaktycznych zabiegów i szczepień została określona ich płeć. Okazało się, że to parka tygrysiątek, którym teraz trzeba będzie nadać imiona.

Obserwujcie nasz facebookowy profil, ponieważ wkrótce ogłosimy konkurs na najpiękniejsze imiona dla kociąt.

zachęca Kowalskowska

Ten podgatunek tygrysa znajduje się na granicy wyginięcia i objęty jest Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem EEP. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Europie urodziły się jedynie 23 tygrysy syberyjskie w 7 ogrodach zoologicznych, a to w Płockim ZOO jest jedynym rozmnożeniem tego podgatunku w Polsce w ciągu minionego roku. Tygrys syberyjski, nazywany też amurskim (Panthera tigris altaica) uważany jest za największego przedstawiciela rodziny kotowatych i jednego z największych żyjących lądowych drapieżników. To piękne i dostojne zwierzę może osiągać ponad 3 m długości (wraz z ogonem) oraz ważyć powyżej 300 kg. Samice są mniejsze od samców. Władca Syberii żyje w Azji, głównie na wschodnich krańcach Rosji oraz w dolnym biegu Amuru, na granicy wschodniej Rosji i północno–wschodnich Chin. Temperatura w tych rejonach spada do -40°C.

Zwinny drapieżnik – tygrys jest samotnikiem, bardzo dobrze pływa i skacze. Przez całe dorosłe życie przemierza tereny łowieckie w poszukiwaniu pokarmu, na który składają się głównie jelenie, łosie, dziki, rysie, niedźwiedzie i dzikie kozy. Jednorazowo może on zjeść nawet 35 kg mięsa.

Tygrysie potomstwo – ciąża trwa około 3,5 miesiąca i zwykle na świat przychodzą 2 – 3 młode, które ssą mleko przez około 2 miesiące. Pozostają z matką przez 2 – 3 lata, dopóki nie nauczą się same polować. Żyją ok. 15 lat.

Ratujmy tygrysy! Tygrys syberyjski objęty jest całkowitą ochroną. Wielkość populacji szacuje się na ok. 500 osobników. Powodem tak małej liczebności jest przede wszystkim wyniszczanie lasów, co doprowadziło do znacznego ograniczenia populacji dzików, ulubionego pokarmu tygrysa syberyjskiego. Drugim powodem zagrożenia do niedawna było kłusownictwo dla niezwykle cennej skóry oraz części ciała, używanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Obecnie w wyniku licznych działań ochronnych, liczebność podgatunku jest stabilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *