Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym samochodzie

Coraz wyższe temperatury prognozują synoptycy, a płoccy policjanci apelują o zachowanie najwyższej ostrożności. Pamiętajmy, aby w żadnym przypadku nie pozostawiać dzieci w rozgrzanym i zamkniętym samochodzie. Dotyczy to również zwierząt, które tak jak i ludzie odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają również na sytuację na drogach – kierowcy często tracą czujność, są rozkojarzeni, a ich reakcje są opóźnione. W czasie upałów szczególny nacisk kładźmy na zasadę ograniczonego zaufania!

Wysokie temperatury powietrza, w przeszłości nieraz już przynosiły wiele przypadków narażenia osób wymagających opieki, przede wszystkim – dzieci, na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. Aby zapobiec tragediom, płoccy policjanci apelują o zdrowy rozsądek i ostrożność.

Pamiętajmy o dzieciach, osobach niepełnosprawnych i seniorach – nie pozostawiajmy ich w zamkniętych i nagrzanych samochodach. Takie postępowanie bezpośrednio naraża ich życie! Nie zapominajmy też o zwierzętach – one również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie czworonoga w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia!

Pamiętajmy, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka bądź czworonoga  w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków, umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Nie bądźmy obojętni, gdy ktoś bezmyślnie pozostawia w rozgrzanym samochodzie swoje dziecko lub zwierzę. Reagujmy! O sytuacji poinformujmy Policję czy inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury niekorzystnie wpływają również na samopoczucie kierowców. Często tracą oni czujność, są rozkojarzeni a ich reakcje są opóźnione, w wyniku czego dochodzi do zdarzeń drogowych. W czasie upałów szczególny nacisk kładźmy na zasadę ograniczonego zaufania – kierowca innego pojazdu może źle się poczuć, a nawet zemdleć, co może skutkować niebezpiecznymi manewrami na drodze.

źródło: KMP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *