Aktywne gospodynie i szkoły z regionu płockiego z dofinansowaniem

Już wkrótce 36 kół gospodyń wiejskich i innych organizacji pozarządowych z regionu płockiego zakupi nowe artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt multimedialny czy stroje ludowe. W realizacji projektów pomogą środki z budżetu województwa. Ponadto 13 samorządów dołączyło dziś do unijnego programu wsparcia nauczania zdalnego. Umowy z beneficjentami podpisał w Cieślach marszałek Adam Struzik.

Jak wskazuje marszałek Adam Struzik, koła gospodyń wiejskich pielęgnują lokalne tradycje, organizują wydarzenia, są szczególną przestrzenią współpracy i działania.

Z przekazanego dziś dofinansowania skorzystają gospodynie aktywne społecznie, czyli prawdziwe liderki lokalnych wspólnot. To osoby i grupy, które mają wiele różnorodnych umiejętności i talentów, a ponadto potrafią zmotywować innych do działania 

dodaje marszałek

Nowy sprzęt i integracja społeczności lokalnej

Łączne wsparcie dla kół z regionu płockiego wyniosło niemal 178 tys. zł. Maksymalne dofinansowanie, jakie mogła uzyskać jedna organizacja, to 5 tys. zł. Pomysłów na zakupy jest wiele: dzięki nowemu wyposażeniu KGW „Kreatywne Kobiety” ze Strupczewa Dużego (gm. Brudzeń Duży) zorganizuje międzypokoleniowe gotowanie, KGW „Lwówianki” z Lwówka (gm. Sanniki) przygotuje wakacyjnego grilla, a Stowarzyszenie „Więcej serca” z Borowic (gm. Bodzanów) zakupi sprzęt audio-multimedialny do świetlicy wiejskiej.

Celem konkursu jest wsparcie aktywności na wsi i rozwój lokalnych społeczności. W całym województwie dofinansowanie przyznano 604 organizacjom, na łączną kwotę niemal 3 mln zł. Według Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, na Mazowszu jest już prawie 1,3 tys. takich organizacji, a liczba ta wciąż rośnie. W prace kół coraz częściej angażują się także mężczyźni.

Zdalne nauczanie ze środków unijnych

Podczas spotkania w szkole w Cieślach podpisano także umowę z kolejnymi gminami, które dołączyły do realizowanego przez samorząd Mazowsza unijnego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego. Obecnie jego wartość wynosi już ponad 55 mln zł.

Do programu dołączyło dziś miasto Płock, powiat gostyniński, miasto i gmina Gąbin oraz gminy Szczawin Kościelny, Pacyna, Nowy Duninów, Bulkowo, Słubice, Bodzanów, Radzanowo, Łąck, Bielsk i Zawidz.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu do szkół zostaną dostarczone nowe urządzenia i oprogramowanie, w tym stanowiska komputerowe, urządzenia wielofunkcyjne, monitory interaktywne, laptopy, projektory oraz moduły i programy edukacyjne. Uczniowie bez dostępu do sieci otrzymają internet mobilny. Odbędą się również szkolenia oraz zdalne instruktaże, dzięki którym nauczycielom i uczniom będzie łatwiej wykorzystywać sprzęt, a także przygotować się do ewentualnego kolejnego okresu nauki zdalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *