Bodzanów – nie miasto, miasteczko

W dawnej ziemi wyszogrodzkiej, przy malowniczej skarpie rzeki Mołtawy, znajduje się ulokowany 670 lat temu Bodzanów. 14 lipca 1351 roku Norbertanki z Płocka (zakon żeński sprowadzony do Płocka około 1190 roku, czyli aż 830 lat temu!) wystarały się u księcia mazowieckiego
Bolesława III o zgodę na zmianę Bodzanowa w miasto.

One thought on “Bodzanów – nie miasto, miasteczko

 • niedziela, 22 sierpnia 2021 o 11:23
  Permalink

  BODZANÓW – wiele lat historii jako miasto, która też powinna motywować samorządowców Gminy Bodzanów do tego aby Bodzanów ponownie został miastem!
  Samorząd Gminy Bodzanów od 21.06.2016 roku ma moje “Studium tworzenia miasta Bodzanów” poprzez scalenie administracyjne wsi: Bodzanowa, Chodkowa – Działki oraz Chodkowa. Przedstawiłem samorządowi Gminy analizę, uwarunkowania i koncepcję urbanistyczną!
  Miasto Bodzanów ma potencjał aby zostać lokalnym ośrodkiem rekreacyjnym, jakich brakuje na całej Wysoczyźnie Płońskiej! Tu na rzece Mołtawie /jedna z najczystszych rzek Mazowsza!/ można zbudować jezioro zaporowe o powierzchni ok. 16 – 20 hektarów.
  Spiętrzenie w Bodzanowie wody w Mołtawie wywarłoby pozytywny wływ na lokalną wysokość wód gruntowych, których poziom uległ obniżeniu i negatywnie wpływa na uprawy w okolicy i na zaopatrzenie w wodę ze studni głębinowych!
  Razem z wykorzystaniem potencjału rekracyjnego jaki ma nadwiślańska wieś Kępa Polska oraz potencjału do prowadzenia działalności gospodarczej jaki jest w Reczynie przy drodze krajowej Nr 62, Gmina Bodzanów może przekształcić się z gminy typowo rolniczej w gminę wielofunkcyjną!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.