Jesteśmy wdzięczni Bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym

W ramach otwartego konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej Stowarzyszenie Razem Możemy Więcej z Wincentowa znalazło się wśród 33 organizacji z całego kraju, które otrzymało dofinansowanie na projekt „Jesteśmy Wdzięczni Bohaterom- Żołnierzom Niezłomnym”.

Projekt zakłada ustawienie 17 tablic z sylwetkami mieszkańców gminy Gąbin oraz Łąck, którzy byli zaangażowani w okresie 1945-1947 w działalność oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Władysława Dubielaka. Cała siedemnastka została skazana wyrokami od kary śmierci, dożywocie, do pozbawienia wolności w przedziale od 5 do 15 lat. Działalność oddziału odbywała się w obszarze dawnego powiatu gostynińskiego –

mówi Elżbieta Młodziejewska prezes Stowarzyszenia.

Na tablicach znajdą się sylwetki wraz z krótkimi opisami osób szalenie odważnych, zdeterminowanych i walczących o prawdziwą wolną Polskę. W 2016 roku powstał film upamiętniający działalność oddziału Władysława Dubielaka „Historia o Was już nie milczy” wg scenariusza i reżyserii ks. Grzegorza Mierzejewskiego. W 2010 roku ukazała się książka Anny Marii Wrzesińskiej „Ruch oporu ZWZ-AK w Obwodzie Gąbin” – córki jednego z Żołnierzy wspomnianego oddziału. W 2017 roku dr Bogumiła Zalewska -Opasińska dla Muzeum Historii Polski opracowała bardzo szczegółowy artykuł pt. „Podporucznik Władysław Dubielak -Żołnierz Niezłomny z powiatu gostynińskiego, stracony w rakowieckim więzieniu”. W publikacji tej szczegółowo opisała działalność Władysława Dubielaka.

Najtrudniejszym elementem projektu było odnalezienie rodzin osób na cześć których powstają te tablice. Rozmawiając z różnymi osobami, które interesują się historią otrzymywałyśmy kolejne wskazówki i docierałyśmy do kolejnych rodzin. Na poszukiwaniach spędziłyśmy dużo czasu jednak najbardziej fascynujące były same rozmowy z rodzinami i krewnymi. Okres kiedy działał oddział jest dla nas historią, jednak dla najbliższych wciąż żywym i bardzo emocjonującym wspomnieniem. Tym projektem chcemy przywołać wspomnienia tamtych czasów, stworzyć przestrzeń do rozmów o tamtych wydarzeniach i jednocześnie dać możliwość młodemu pokoleniu do zainteresowania tematem tego co się działo w naszych małych ojczyznach

– dodaje Młodziejewska.

Wśród upamiętnionych postaci znajdzie się również sylwetka ppor. Henryka Józwika, który został zastrzelony podczas akcji na Golonce. Do niedawna jeszcze przywoływanego po nazwisku ”Jóźwiak”. Dzisiaj już wiemy, że był błąd w jego nazwisku – powstaje publikacja, która przybliży zarówno sylwetkę, jak i wyjaśni wszystko. Uroczystości związane z odsłonięciem tablic zaplanowano na 1 września. Obecne będą rodziny Żołnierzy – dzieci, rodzeństwo, wnukowie, kuzyni. Przyjadą z różnych stron świata. Uroczystości zaplanowano o 10.00 w Gostyninie przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej, o 11.30 w Łącku przy Szkole Podstawowej im. ppor. Emilii Gierczak i o 13.00 w Gąbinie przy Zespole Szkół im. Stanisława Staszica. Partnerem medialnym projektu jest infoPłock TV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *