Kąpielisko w Soczewce zamknięte. Wykryto sinice

To nie są dobre wiadomości dla lubiących tu wypoczywać. Kolejny raz w ciągu ostatnich kilkunastu dni kąpielisko nieczynne. Powód – sinice.

Kąpielisko w Soczewce zamknięte. Sanepid po raz kolejny, po badaniu wody, wykrył bakterie sinic.

Sinica to bakteria, która potrafi żyć w najbardziej niekorzystnych ekosystemach. Nie działa na nie wysoka temperatura, występuje w gorących źródłach, których temperatura dochodzi do 90 C. Ich obecność w naturalnym środowisku nie jest czymś niebezpiecznym. Problemy zaczynają się wtedy, gdy zaczynają się masowo namnażać w wodzie. Dochodzi wtedy do tzw. zakwitu sinicowego.

Sinicowy zakwit wody można rozpoznać po unoszących się na jej powierzchni płatkach czy substancji podobnej do farby bądź galaretki. Kolor wody zmienia zabarwienie na niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielono-brązowe lub czerwono-brązowe. Towarzyszy im trawiasty, ziemisty lub zatęchły zapach. Mogą także powodować powstawanie piany, która osadza się na brzegu. Sinice są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Objawy zatrucia mogą wystąpić od razu jak i kilka dni po kontakcie z wodą czy powietrzem blisko akwenów, w których stwierdzono ich występowanie. Najbardziej powszechne są zmiany na skórze, jak zaczerwienienie, opuchlizna czy pieczenie oraz problemy z układem pokarmowym, jak biegunka lub wymioty. Mimo iż, w większości przypadków zatrucie nie jest poważna, to same toksyny, które je wywołują, w dużych ilościach mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby, przyspieszenia rozwoju nowotworów czy zaburzeń układu nerwowego. To i kiedy należy udać się do lekarza zależy od długości trwania objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *