Pierwszy Piknik na łące w Górkach

Po raz pierwszy, ale już wiadomo, że nie ostatni odbył się piknik dla mieszkańców Górek i okolicznych miejscowości. Wydarzenie było częścią projektu magisterskiego Anety Penkali, studentki kierunku sztuki społeczne, UW pochodzącej z Górek. Jak zaznacza organizatorka – celem wydarzenia było przede wszystkim spotkanie – sąsiadów, rodziny, znajomych, poznanie nowych, napływowych mieszkańców.

Ostatnimi laty na Górkach nie było okazji do zebrania się razem – w miejscowości nie ma miejsca wspólnego, więc trudno o organizację wydarzeń dla wszystkich. W tym przypadku łąkę udostępniła mieszkanka wsi Barbara Bińkowska, moja babcia. Na samym początku Górek, wśród starych drzew owocowych przystrojonych wstążkami, został ustawiony namiot z zielonym dachem, pomiędzy dwoma jabłoniami – drewniana scena, a wokół rozłożono kolorowe koce. Mieszkańcy mogli zapleść wianki z kwiatów przyniesionych z własnych łąk, zrobić zdjęcie i wkleić je wraz z podpisem do Księgi Mieszkańców Górek, wykleić kolaże o Górkach, zagrać w grę terenową, tworząc swoją mapę Górek, spróbować ciasta i lemoniady, ale też po prostu zobaczyć dawno niewidziane twarze, porozmawiać z sąsiadami i wspólnie posiedzieć na kocach.

opowiada Aneta Penkala organizatorka

W ramach pikniku zagrał zespół z Płocka – Słony Karmel (skład: Bartosz Olęcki, Basia Cendrowska, Monika Leleń, Marcin Zwierzchowski, Piotr Pięta). W trakcie wydarzenia wystąpił również Benedykt Nowak, który przedstawił kilka mało znanych faktów z historii Górek. Przeczytał nawet nazwiska pierwszych mieszkańców miejscowości. Piknik odwiedził sołtys Górek – Piotr Wąsik z rodziną, burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak, a także Tomasz Nowacki, który opowiadał o Kołach Gospodyń Wiejskich w sąsiednich miejscowościach. Atrakcje przyciągnęły łącznie około 80 osób – mieszkańców Górek i miejscowości nieopodal.

zdjęcie Magdalena Stefankiewicz

W organizacji pomogło m.in zaprzyjaźnione Koło Gospodyń Wiejskich Dobrzykowianki oraz wiele innych zaprzyjaźnionych z organizatorką osób. W ramach projektu powstaje również album o Górkach, w którym znajdzie się historia Górek, informacje o miejscowości i jej mieszkańcach.

To był pierwszy piknik w Górkach, który może być początkiem pięknej tradycji. W końcu łąk w Górkach pod dostatkiem! Lista chętnych do stworzenia KGW Górki już jest, co będzie dalej? Zobaczymy.

dodaje Penkala

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *