Pomnik w Kunkach w hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego

Msza św. w kościele parafialnym w Gąbinie rozpoczęła uroczystość związaną z rocznicą bitwy pod Kunkami. Z tej okazji władze samorządowe odsłoniły pomnik w Kunkach.

Bitwa pod Kunkami była jedną największych potyczek wojsk powstańczych z Rosjanami w czasie Powstania Styczniowego. Wojska carskie, składające się z 7 rot piechoty oraz 150 kozaków zaatakowały 260-osobowy odział kapitana Orłowskiego. Polacy, wobec dużej przewagi wroga, musieli się wycofać. W czasie walk życie straciło 12 osób. Z kolei bitwa pod Ciechomicami zakończyła się pomyślnie dla strony polskiej. Kozacy, pewni zwycięstwa zaatakowali powstańców, zostali jednak odparci i musieli cofnąć się do Gąbina.

Działania powstańcze w Gąbinie rozpoczęły się dwa dni po ich wybuchu w całym zaborze rosyjskim. W nocy z dnia 25 na 26 stycznia powstańcy z oddziału Kazimierza Mielęckiego w liczbie 100 osób zaatakowali Gąbin, w którym stacjonowało 40 żołnierzy rosyjskich z ołonieckiego pułku. Polacy byli słabo uzbrojeni, o czym świadczy fakt, że uciekając pozostawili 49 kos, 2 strzelby myśliwskie i jeden duży nóż. 3 kwietnia 20 powstańców zabrało z gąbińskiej poczty dwa pistolety służbowe i dwieście rubli srebrnych, a 8 kwietnia uwolnili z miejscowego aresztu powstańca Pawła Wojciechowskiego.

W okolicach Gąbina szczególnie aktywna była partia Józefa Łakińskiego licząca 700 ludzi. Robili oni wypady do Szczawina, Dobrzykowa i innych pobliskich miejscowości. Przeciwko nim rozpoczęli działania wojenne pułkownik Burghard i podpułkownik Helferding. Wielu gąbiniaków zaciągało się do partii Józefa Łakińskiego, Eugeniusza Dobrowolskiego, Stanisława Lipińskiego i oddziału konnego Emeryka Syrewicza. Brali udział w wielu potyczkach oraz walkach w bliższych i dalszych okolicach Gąbina. Znamy niektóre nazwiska powstańców, jak Antoni Boguszewski, Jan Budzyński, Leopold Daszkiewicz, Tomasz Gil, Karol Grynder, Tomasz Kobierski, Adolf Lange, Paweł Lorens, Jakub Polański, Jan Redke, Leopold Leonard Siekierski vel Biesiekierski, Nachym Sander, Kazimierz Zalewski oraz Józef Zalewski – rolnik z Kielnik.

W rocznicę Bitwy pod Kunkami 15 maja 2010 r na cmentarzu w Dobrzykowie został poświęcony pomnik Powstańców Styczniowych 1863r.

Dziś, 20 sierpnia, w kolejną rocznicę tamtych wydarzeń w Kunkach odsłonięto pomnik, a na cmentarzu w Dobrzykowie przy pomniku salwą honorową oddano hołd poległym w bitwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *