Uratował życie, został Strażakiem Miesiąca Maja

Druh Bogdan Banaszczak z OSP w Kozłowie (pow. płocki) w majowy weekend uratował życie mężczyzny, który stracił przytomność podczas mszy świętej. Za swoją profesjonalną postawę otrzymał tytuł „Strażaka Miesiąca Maja 2021”. Tytuł i nagrodę finansową odebrał z rąk marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.Jak zauważa marszałek Adam Struzik tego typu sytuacje wymagają ogromnego opanowania.

Byłem świadkiem tego zdarzenia i nie ukrywam, że zachowanie druha wywarło na mnie ogromne wrażenie. Zazwyczaj w takich chwilach ludzie wpadają w panikę. Paraliżuje ich strach i nie tylko nie wiedzą, jak sprawdzić stan poszkodowanego czy przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, ale często nie pamiętają również, że należy zadzwonić po pomoc. Strażacy z kolei, bez względu na to czy są na służbie czy nie, cały czas są w gotowości. Tak było właśnie w przypadku naszego bohatera, który od razu przystąpił do działania i uratował drugiemu człowiekowi życie. Taką postawę trzeba docenić.

tłumaczy marszałek

Bogdan Banaszak od 16 lat jest strażakiem ochotnikiem OSP Kozłowo (gm. Drobin). Oprócz tego pełni funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Drobinie. Jest także członkiem zarządu powiatu w Płocku. 3 maja br. podczas mszy św. w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP w Płocku nie będąc na służbie wykazał się pełnym profesjonalizmem i opanowaniem. W trakcie uroczystości jeden z jej uczestników niespodziewanie zasłabł. Druh natychmiast podjął reanimację i jako pierwszy przystąpił do przywrócenia funkcji życiowych 70-letniemu mężczyźnie. Z pomocą drugiej osoby kontynuował udzielanie pierwszej pomocy do przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego. Błyskawiczna reakcja pozwoliła ocalić życie mężczyzny i umożliwiła podjęcie dalszych działań przez służby ratownicze.

Dla mnie to bardzo wyjątkowy moment. To co wydarzyło się wówczas w katedrze traktuję jako Dar. Miałem trudną sytuację życiową, a to wydarzenie umocniło mnie. Wówczas wszystkie trudne momenty przestały mieć znaczenie. Ktoś kiedyś pomógł mi i cieszę się, że w ten sposób również ja mogłem pomóc

mówi druh Bogdan Banaszczak.

Za postawę i gotowość niesienia pomocy oraz bezinteresowną służbę ludziom druh Bogdan Banaszczak otrzymał tytuł „Strażaka Miesiąca Maja 2021”.

One thought on “Uratował życie, został Strażakiem Miesiąca Maja

  • piątek, 13 sierpnia 2021 o 23:55
    Permalink

    Reanimowało dwóch a jeden z PSL otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę finansową (wstyd brać za coś takiego pieniądze).
    Widać nie dla wszystkich Panie Bogdanie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *