W piątek wyruszy jubileuszowa pielgrzymka do Częstochowy

Już w najbliższy piątek, 6 sierpnia z Płocka wyruszy Piesza Pielgrzymka z Płocka do Częstochowy. Jak informują organizatorzy wystąpią utrudnienia w ruchu.

Czwartek 5 sierpnia

W godzinach 17-19 na terenie Płocka ograniczenia będą występować na trasie: ul. Zgielnickiego (od granicy z miejscowością BIAŁA) – ul. Dobrzyńska – ul. Kazimierza Wielkiego – ul. Nowowiejskiego (zejście na teren Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku). W tym czasie na trasie będą przemieszczać się pielgrzymi z Mławy do Płocka.

Piątek 6 sierpnia

W godzinach 7-9.30 ulicami Płocka przejdą pielgrzymi w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki z Płocka do Częstochowy. Pielgrzymi będą poruszać się na trasie: wyjście sprzed Bazyliki Katedralnej – ul. Mostowa – most im. Legionów Piłsudskiego – ul. Kolejowa – ul. Kutnowska (zejście z drogi przed skrzyżowaniem ulic Osiedlowa i Góry).

W związku z powyższym mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym. Apelujemy o stosowanie się do poleceń służb kierujących ruchem i zachowanie szczególnego bezpieczeństwa na trasie przejścia pielgrzymki.

Poniżej publikujemy komunikat Głównego Przewodnika Pielgrzymki:

1. W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna Pielgrzymka nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Mając na względzie bezpieczeństwo, zdrowie, zarówno Pielgrzymów, jak i spotykanych, i goszczących Pielgrzymkę ludzi, a także niepewną sytuację epidemiologiczną, organizujemy Pielgrzymkę w inny sposób.

2. Pielgrzymka jest zorganizowana w oparciu o Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 13 maja 2021 r. Odbyły się także rozmowy z Biskupem Płockim, Piotrem Liberą, księżmi zaangażowanymi w dzieło Pielgrzymi, a także przedstawicielami służby medycznej.

3. Tegoroczna Pielgrzymka będzie miała charakter „sztafety”. Każdego dnia będzie pielgrzymowała inna grupa, pod kierunkiem swojego Ks. Przewodnika i będzie pielgrzymowała jeden dzień. Nie przewidujemy w tym roku noclegów podczas Pielgrzymki czy korzystania ze wspólnych basenów do wieczornego mycia. Przewodnik danej grupy organizuje przyjazd na trasę swojej grupy, a także jej odjazd wieczorem. Apel Wieczorny odbędzie się od razu po dojściu grupy.

4. Wyjątek będą stanowiły dwa dni. Pierwszy, 6 sierpnia będzie Dniem Wdzięczności za czterdzieści Pielgrzymek Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Na ten dzień zapraszamy wszystkich, którzy chcą dziękować za dzieło pielgrzymkowe. Zakończymy ten dzień uroczystym, dziękczynnym Apelem Jasnogórskim w Sokołowie. Na ostatni dzień, z Wierzchowiska na Jasną Górę, czyli 14 sierpnia również zapraszamy wszystkich chętnych.

5. Porządek wędrowania poszczególnych grup będzie wyglądał następująco:

  • 6 sierpnia (piątek) – Dzień Wdzięczności – wszyscy chętni
  • 7 sierpnia (sobota) – grupa Biało-Czerwona (Płock Wschód, Płock Zachód, Bielsk, Bodzanów) – ks. Piotr Szulc
  • 8 sierpnia (niedziela) – grupa Biała (Ciechanów Wschód, Ciechanów Zachód, Strzegowo) – ks. Tomasz Dec i grupa Złota (Przasnysz, Maków, Dzierzgowo) – ks. Łukasz Rogowski
  • 9 sierpnia (poniedziałek) – grupa Zielona (Sierpc, Dobrzyń n/Wisłą, Tłuchowo) i grupa Żółta (Gostynin, Gąbin) – ks. Adam Kowalski i ks. Arkadiusz Ronowicz
  • 10 sierpnia (wtorek)– grupa Granatowa(Płońsk Południe, Płońsk Północ, Raciąż, Wyszogród) i grupa Miedziana (Mława Wschód i Mława Zachód) – ks. Wojciech Nikodymczuk i ks. Patryk Zawadzki
  • 11 sierpnia (środa) – grupa Błękitna (Nasielsk, Zakroczym) – ks. Sławomir Ambroziak
  • 12 sierpnia (czwartek) – grupa Srebrna (Pułtusk, Serock) – ks. Krzysztof Stawicki
  • 13 sierpnia (piątek) – grupa Brązowa (Rypin, Dobrzyń n/Drwęcą, Żuromin) i grupa Pomarańczowa (salezjańska) – ks. Jakub Kępczyński i Ks. Jarosław Stasiński SDB
  • 14 sierpnia (sobota) – wszyscy chętni 6. O wszystkich szczegółach dotarcia na Trasę i powrotu poinformują Przewodnicy Grup.

7. Tegoroczna 40. Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszy pod hasłem: „Idziemy z Józefem” . Będzie ona nawiązaniem do trwającego w Kościele Roku św. Józefa, ogłoszonego przez Papieża Franciszka.

8. Pielgrzymka wyruszy 6 sierpnia 2021 r . z Płockiej Katedry po Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem Biskupa Mirosława Milewskiego o godz. 6 00 . 9. Wejście na Jasną Górę będzie 14 sierpnia 2021 r . w godzinach porannych (7.30- 8.15), z udziałem Biskupa Piotra Libery . Wszystkich sympatyków Pielgrzymki zapraszamy w tym czasie na Wały Jasnogórskie, na przywitanie i wspólne wejście oraz do udziału na Mszy​.

ks. Jacek Prusiński
Główny Przewodnik 40. Pieszej Pielgrzymki
Diecezji Płockiej na Jasną Górę

Świętej o godz. 9:00, kończącej tegoroczną Pielgrzymkę. Zapisów w tym roku dokonujemy u Przewodników Grup bądź u osób przez nich wskazanych. 10. Opłata pielgrzymkowa w tym roku wynosi symboliczne 10 zł od Pielgrzyma. Każdy Pielgrzym otrzyma pamiątkę. Pieniądze będą też przeznaczone na zakup leków oraz działalność Kuchni Pielgrzymkowej. Wpłaty dokonujemy również u Przewodników Grup. 11. Wszystkich, którzy podejmą trud pielgrzymowania prosimy o szczególną ostrożność, rozwagę i zastosowanie się do panujących przepisów. 12. Zapraszamy do duchowego pielgrzymowania wszystkich tych, którzy z racji choroby, pracy bądź innych przyczyn nie mogą pójść pieszo. Pragniemy w ten sposób utworzyć wielką wspólnotę modlitewną, która będzie wspierać wszystkich wędrujących w tak ważnych intencjach Kościoła, Ojczyzny, rodzin i osobistych. Zachęcamy do udziału w wieczornych Apelach Jasnogórskich w swoich parafiach. Ks. Jacek Prusiński Główny Przewodnik 40. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *