Do czego służy prawy pas? Nie wiesz? Możesz dostać mandat [FILM]

Choć każdy kierowca powinien wiedzieć, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, to już ze stosowaniem się do tego przepisu kierowcy mają na bakier. Takie sytuacje wpływają na zdenerwowanie innych użytkowników drogi, a wykonywane przez nich wtedy manewry nie wpływają na bezpieczną jazdę. Płoccy policjanci przypominają o obowiązującym przepisie wynikającym z art. 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i zapowiadają kontrole w zakresie jego przestrzegania.

art. 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zobowiązuje kierowców do jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Niestety nie zawsze zmotoryzowani użytkownicy dróg pamiętają o tym obowiązku. Często na jezdniach jednokierunkowych o kilku pasach ruchu spotykamy kierujących, którzy pomimo tego, że prawy pas ruchu jest wolny, konsekwentnie przez długi czas kontynuują jazdę pozostałymi pasami ruchu. Takie zachowanie jest sprzeczne z zapisami ustawy. Lewy pas ruchu powinien służyć kierowcom do wykonywania manewru wyprzedzania, po którego zakończeniu należy zjechać do prawej krawędzi jezdni. Ignorowanie przepisu w znacznym stopniu ogranicza, spowalnia i często tamuje ruch, jednocześnie zmuszając innych kierowców do konieczności podejmowania ryzykownych działań.

przypomina Marta Lewandowska rzecznik prasowy KMP w Płocku

Płoccy policjanci przypominają o obowiązującym przepisie i zapowiadają kontrole. Jednocześnie przypominają,że poruszanie się lewym pasem ruchu, gdy prawy pas jest wolny, skutkować może mandatem w kwocie do 500 zł i 2 punktami karnymi.

Poniżej fragment wykroczenia uwiecznionego okiem policyjnego videorejestratora, którego autor konsekwentnie przez długi czas kontynuuje jazdę lewym pasem. Kierowca za to wykroczenie został ukarany mandatem karnym.

materiał KMP w Płocku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *