czwartek, 25 kwietnia 2024
PłockSport

Jubileuszowy Półmaraton Dwóch Mostów

Prawie 600 zawodników z całej Polski oraz z zagranicy ukończyło jubileuszowy, dziesiąty Półmaraton Dwóch Mostów. Najważniejsze biegowe wydarzenie w mieście jest nazywane przez lokalnych amatorów „Płockimi Mistrzostwami Świata”. Tradycyjnej wspaniałej atmosferze i wysokiemu poziomowi organizacyjnemu towarzyszyła sprzyjająca sportowcom pogoda.

archiwum prywatne S. Dymka

Jako pierwszy na mecie pojawił się Mariusz Giżyński, płocczanin, legenda polskich biegów długich. Mariusz zwyciężył na dystansie 11 kilometrów, który był rozgrywany równolegle z biegiem głównym. Wśród kobiet pewnie zwyciężyła Monika Bytner-Kwiatowska z Dąbrowski Team. W sumie bieg dodatkowy, który został rozegrany po raz trzeci ukończyło 124 zawodników.

Zgromadzeni na Starym Rynku kibice z niecierpliwością czekali na czołówkę półmaratonu. Jego uczestnicy mieli do pokonania dwie pętle po płockich mostach, czyli w sumie 21,1 km. Zwycięzcą dziesiątego półmaratonu został Boniface Nduva, Kenijczyk od lat mieszkający i startujący w Polsce. Jego czas na mecie to 1 godz. 7 min 5 sek. Wśród kobiet zwyciężyła 39-letnia Ewa Jagielska, której pokonanie trasy zajęło 1 godz. 18 min. 58 sek.

Jak co roku zacięta rywalizacja trwała o prymat w Płocku. Trzech pierwszych płocczan stoczyło iście sprinterski pojedynek. Obronną ręką (a może nogą) wyszedł z niego Przemysław Giżyński (starszy brat Mariusza), który pokonał prawie 20 lat młodszego Dominika Milewskiego oraz kolejnego weterana płockich biegów Artura Kamińskiego.

Wśród kobiet zwyciężyła powracająca po rocznej przerwie Agnieszka Budek, której poprzeczkę wysoko zawiesiła specjalistka od biegów przeszkodowych Małgorzata Daszkiewicz. Trzecie miejsce padło łupem Magdaleny Smykowskiej.

Tradycyjnie zawodnicy konkurowali także w klasyfikacji drużynowej. Zwyciężyła ekipa Biegaj z Dymkiem, która wystawiła w tym roku bardzo wyrównany zespół. Drugie i trzecie miejsca zajęły kolejne płockie drużyny, czyli Więckowski Team oraz TKKF Płock.

Bieg główny ukończyło 450 zawodników. Organizatorem wydarzenia był MOSIR Płock oraz Urząd Miasta Płocka. Pełne wyniki biegów dostępne są na stronie foxter-sport.pl