Mistrzostwa Polski klasy MICRO – ORLEN CUP 2021

Dzisiaj aura okazała się łaskawa dla żeglarzy walczących o tytuł Mistrza Polski podczas regat żeglarskich. Ich Sponsorem Tytularnym był PKN ORLEN.

O poranku zawodnicy pojawili się się w porcie, z nadzieją na ściganie przy sprzyjającym zachodnim wietrze wiejącym z siłą ok. 6 węzłów i prognozą na zwiększenie wiatru o kolejne węzły. Jednostki dynamicznie i sprawnie wyszły na akwen regatowy, kibice wygodnie zasiedli na pięknym widokowym cyplu w Klubie Żeglarskim PETROCHEMIA w Płocku. Swoją drogą to wyjątkowa arena do oglądania regat żeglarskich. Całą trasę widać jak na dłoni, komentarz wyścigów prowadzony na żywo ułatwiał kibicom obserwację zmagań żeglarzy.

Po kilku minutach aura spłatała „figla” i wiatr przestał wiać. Jednostki spłynęły do portu w oczekiwaniu na kolejne decyzje sędziów. Komisja sędziowska (Adriana Konarzewska, Anna Juszczak oraz Dariusz Juszczak) pozostała na akwenie analizując szczegółowe prognozy pogody. Sędziowie wykazali się profesjonalizmem, po analizie map synoptycznych, po ok. trzydziestu minutach ponownie zaprosili żeglarzy na wodę. Ich cierpliwość została wynagrodzona i faktycznie ponownie zaczęło wiać.

Zachodni wiatr o sile ok. 9 – 10 węzłów umożliwił rozegranie dziś trzech wyścigów. Dwa wygrał Piotr Tarnacki przed Piotrem Mańczakiem, który był dwa razy drugi. W trzecim wyścigu zwyciężył Mańczak przed Szychowiakiem, Tarnacki zameldował się na trzecim placu. Dzisiejszy dzień to popis pięknego żeglowania przez załogę Tomasz Szychowiaka, który dwa razy finiszował na trzeciej pozycji, a w trzecim wyścigu przypłynął drugi, co w ostatecznym rozrachunku pozwoliło mu skończyć Mistrzostwa Polski na niewdzięcznym czwartym miejscu.

Podsumowując, podczas Mistrzostwa Polski klasy MICRO – ORLEN CUP 2021 rozegrano sześć z zaplanowanych dziewięciu wyścigu, udział wzięło trzynaście jachtów, na których żeglowało 38 żeglarzy. Rywalizację uświetniła jedna załoga damska w składzie Maja Dębowska – Pisarek, Zuzanna Gładysz i Maja Grodzka. Dziewczyny ukończyły rywalizację na dziesiątej pozycji w klasyfikacji generalnej.

Mistrzem Polski została załoga w składzie Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Jakub Padzik, VICE Mistrzowie Polski to Piotr Mańczak, Filadelfia Bachorz i Bartosz Jędrychowicz, II VICE Mistrzem Polski zostali Rafał Moszczyński, Marcin Pęcak i Maciej Ciężki.

W dywizji Racer zwycięzcą została załoga Michała Brzozowskiego, drugie miejsce zajęła załoga Macieja Grodzkiego i trzeci plac przypadł załodze Piotra Kowalewskiego. W dywizji Cruiser zwyciężył Andrzej Gorzelak z załogą, drugie miejsce zajęła Maja Dębowska – Pisarek z załogą. Oczywiści wszyscy wymienieni sternicy żeglowali z załogami, którym należy się ogromne uznanie gdyż wspólnie ze sternikami realizują wymagającą strategię i tworzą zgrane zespoły co umożliwia wspólny rozwój i walkę o najwyższe laury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *