Płoccy symfonicy rozpoczynają nowy sezon

Dzień przed planowaną inauguracją jubileuszowego 45. sezonu artystycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej, muzycy zainaugurują I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego. W czwartek płoccy symfonicy wyruszają na koncert do Warszawy, a w piątek zainaugurują kolejny sezon artystyczny w Płocku.

I edycja festiwalu poświęcona jest twórczości Karola Kurpińskiego oraz Fryderyka Chopina i przypada w 190. rocznicę skomponowania słynnej Warszawianki (1831 r.). Festiwalowy koncert z udziałem Płockiej Orkiestry Symfonicznej odbędzie się w czwartek, 16 września o godzinie 20.00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie. Podczas tego wydarzenia płockich symfoników poprowadzi maestro Jan Miłosz Zarzycki. Zabrzmi m.in. „Msza” Karola Kurpińskiego, której rękopis partytury został niedawno odnaleziony w Nowym Jorku przez pomysłodawcę festiwalu – Piotra Jeglińskiego. Orkiestracji dzieła podjął się belgijski kompozytor Jacques-Alphonse De Zeegant. Kolejną pozycją w repertuarze, która zostanie zaprezentowana podczas koncertu, to także odnalezione po latach dzieło Kurpińskiego pn. „Kozak”, stworzone na potrzeby sceny warszawskiej, nieujęte w żadnym spisie twórczości kompozytora, który znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie. Ponadto w repertuarze koncertu jest także Uwertura do opery „Dwie Chatki” Karola Kurpińskiego i Koncert f-moll Fryderyka Chopina z udziałem pianisty Artura Pizarro. Pozostałe koncerty w ramach Festiwalu odbędą się w Sali Odczytowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienek Królewskich oraz na Zamku Królewskim w Warszawie. Mecenasem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego jest PKN ORLEN.

Inauguracja jubileuszowego 45. sezonu artystycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej odbędzie się w dniu 17 września o godzinie 19 w sali koncertowej PSM w Płocku. Jubileuszowy sezon zainaugurujemy udziałem znakomitego, portugalskiego pianisty Artura Pizarro w wykonaniu którego zabrzmi Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Artur Pizarro po raz pierwszy wystąpił publicznie w wieku trzech lat, a już rok później zadebiutował w portugalskiej telewizji. Miłość do muzyki rozbudziła w nim babcia ze strony matki, pianistka Berta da Nóbrega i jej partner z duetu fortepianowego – Campos Coelho. Jego nauczycielem był pianista José Carlos de Sequeira Costa. Pizarro kształcił się w USA oraz w Lizbonie, natomiast w Paryżu pracował z Aldo Ciccolinim, Gérym Moutierem i Bruno Rigutto.

Pizzaro jest laureatem wielu nagród m.in. I nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. José Vianna da Motta (1987) oraz I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianoforte w Leeds (1990), co zapoczątkowało jego międzynarodową karierę koncertową.

Podczas inauguracji 45. sezonu artystycznego od pulpitu dyrygenckiego muzyków poprowadzi maestro Jan Miłosz Zarzycki, Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech. W Sali koncertowej zabrzmi Uwertura do opery „Dwie Chatki” Karola Kurpińskiego, VIII Symfonia h-moll „Niedokończona” Franza Schuberta i Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wykonaniu solisty Artura Pizarro.

Bilety w cenie 20 zł dostępne w kasie biletowej POS oraz na www.orkiestraplock.pl w zakładce „Kup bilet”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *