Spisz się – to obowiązek!

Spisz się – termin upływa 30 września. Chodzi o Narodowy Spis Powszechny. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz Prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkrut podczas wideokonferencji prasowej zaapelowali do mieszkańców Mazowsza o wzięcie udziału w spisie. Uczestnictwo w NSP jest obowiązkowe.

Narodowy Spis Powszechny jest organizowany raz na 10 lat. Jego celem jest zebranie najważniejszych informacji dotyczących liczby mieszkańców, sytuacji rodzinnej i  mieszkaniowej, rynku pracy, ochrony zdrowia i edukacji. Dzięki tym danym władze podejmują decyzje, które mają wpływ na codzienne życie każdego Polaka.

Gorąco apeluję do mieszkańców Mazowsza o wypełnienie tego obowiązku. Na podstawie danych zebranych podczas spisu będą planowane i realizowane działania Rady Ministrów wspierające nasze województwo, gminy i miasta. Wypełnienie formularza trwa przeciętnie 10 minut. To niewiele, a przecież od tych informacji zależy w dużej mierze przyszłość naszego województwa, gmin i miast 

podkreślił Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

gov.pl

W województwie mazowieckim spisanych jest 68 proc. mieszkań. Spisać się można samodzielnie przez internet lub przez infolinię. Wsparcia udzielają także rachmistrzowie terenowi, którzy przeprowadzają wywiady spisowe w domach i mieszkaniach.

Na Mazowszu, w zestawieniu gmin, w których spisanych jest najwięcej mieszkań, prowadzą gmina Bielsk (94 proc.), gmina Żuromin, gmina Sanniki, gmina Rusinów, gmina Siemiątkowo (po 91 proc.).

Spisać się można przez stronę internetową: https://spis.gov.pl/ oraz przez rachmistrzów.

Rachmistrzowie są przygotowani do pracy w reżimie epidemicznym. Wchodząc do mieszkania będą mieć założone maski i zachowywać bezpieczny odstęp. Odpowiedzi na spisowe pytania będą wprowadzane przez rachmistrza do aplikacji internetowej. Nie ma więc konieczności dotykania i podpisywania żadnych dokumentów.

Warto zapamiętać, że rachmistrzowie nie proszą o dokumenty formalne, dowód osobisty, numer konta, nie pytają o dochody, majątek, posiadane nieruchomości, sprzęty w mieszkaniu, sposób spędzania wolnego czasu czy wyjazdy.

Jeśli pojawi się wątpliwość, czy to prawdziwy rachmistrz, można to w prosty sposób zweryfikować. Każdy rachmistrz posiada identyfikator i powinien on być okazany na samym początku rozmowy. Dane z identyfikatora możemy zweryfikować na dwa sposoby. Pierwszym jest internetowa aplikacja „Sprawdź tożsamość rachmistrza”, dostępna na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/. Druga opcja weryfikacji rachmistrza to infolinia spisowa pod numerem telefonu 22 279 99 99.

Warto podkreślić, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis jest do kontaktu rachmistrza.

Unikanie na różne sposoby udzielenia odpowiedzi podczas rozmowy z rachmistrzem spisowym skutkuje przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie. To z kolei grozi grzywną w wysokości nawet do 5 tys. złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *