Bądź widoczny na drodze – nie pozwól przerwać swojej linii życia

W okresie jesienno-zimowym, kiedy szybciej zapada zmrok i panuje zła widoczność noszenie elementów odblaskowych ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych. Płoccy policjanci przypominają nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku lub torbie może uratować życie i zdrowie pieszego. Bądź widoczny na drodze – nie pozwól przerwać swojej linii życia.

Doskonale wiemy, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy kurtyny. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Płoccy policjanci przypominają, że piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.

W 2020 roku na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Płocku doszło do 29 wypadków drogowych z udziałem pieszych. Niestety na skutek odniesionych obrażeń pięciu pieszych zmarło. Aby nie dochodziło do tak tragicznych zdarzeń na drogach policjanci apelują – Bądź widoczny na drodze – nie pozwól przerwać swojej linii życia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *