Otrzymałeś SMS’a z informacją o odłączeniu prądu? Uważaj – oszuści maja nowy sposób

Oszuści mają nowy sposób na wyłudzenie naszych danych i pieniędzy. Tym razem to nowa kampania cyberprzestępców na użytkowników telefonów komórkowych. Pułapka wykorzystuje markę i identyfikację graficzną PGE, grożąc odłączeniem prądu w przypadku nieuregulowania należności. Dostawca energii nie ma z nią jednak nic wspólnego.

Tym razem cyberprzestępcy bazują na wzbudzaniu strachu w potencjalnych ofiarach. Grożą odłączeniem energii elektrycznej. Wiadomość SMS informuje, że wystarczy kliknąć w link, podać swoje dane i dokonać płatności, by rozwiązać problem. Kliknięcie w link to najprostsza droga do utraty danych osobowych oraz pieniędzy.

Wiadomość informuje, że wystarczy kliknąć w link, podać swoje dane i dokonać płatności, a problem zostanie rozwiązany. Brzmi prosto, tyle tylko, że kliknięcie w link to najprostsza droga do utraty danych osobowych oraz pieniędzy!

Podobne kampanie, o których informowano wcześniej, wykorzystywały wizerunek innych popularnych marek, takich jak m.in. Ikea, Decathlon, Biedronka czy Amazon. Jak nie dać się nabrać?

Przede wszystkim ignorować tego typu informacje już na początku: nie otwierać maili z obietnicami nagród, nie klikać w linki w podejrzanych mailiach i SMSach. Warto też czytać dokładnie treści, bo literówki w tekście oraz brak polskich znaków diakrytycznych powinny wzbudzić niepokój. Przed fałszywymi linkami nie ochroni niestety nic poza skutecznym antywirusem. Zawsze warto także skontaktować się z PGE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *