Cofnięte prawo jazdy? Pomyśl zanim wsiądziesz “za kółko”

Policjanci nadal na drogach regionu płockiego zatrzymują kierujących, którzy pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, decydującą się wsiąść za „kółko”. Tak też było wczoraj w Gąbinie, gdzie podczas policyjnej kontroli okazało się, że 20-letni kierujący audi ma cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami. Przypominamy, że w myśl obowiązujących przepisów czyn ten stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat.

Już od kilku lat w Polsceobowiązują przepisy zaostrzające kary m.in. dla pijanych kierowców oraz kierowców poruszających się w terenie zabudowanym z nadmierną prędkością. Jednym z czynów, który został wprowadzony do Ustawy Kodeks Karny jest przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Mówi o tym art. 180a KK:

„ Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Niestety, nie każdy jest świadomy odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo. Wczoraj w nocy na jednej z ulic Gąbina, policjanci z komisariatu zatrzymali do kontroli drogowej kierującego audi. Podczas sprawdzenia w bazach policyjnych okazało się, że wobec 20-latka została wydana decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Młody mieszkaniec powiatu płockiego za popełnione przestępstwo będzie odpowiadał  przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *