Republika Płocka

„Pewna Forma Kultury”, to pierwszy w dwudziestoletniej historii Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów autorski projekt, oparty na modelu telewizyjnego talk-show, w pełni realizowany przez zespół POKiS-u.

Każdy odcinek to spotkanie z kulturą i artystyczny wehikuł czasu do często niesłusznie, zapomnianej twórczości płockiego środowiska muzycznego. Tytuł programu pozwala twórcom na elastyczność, dzięki czemu każdy kolejny odcinek może zaskakiwać odbiorcę poprzez brak utartego schematu. Niezmiennym elementem jest natomiast promocja płockiego środowiska kultury – muzyków, twórców, artystów, aktywistów i wszystkich mających wpływ na rozpowszechnianie dobra kulturalnego miasta.

Gościem pierwszego odcinka był Mariusz „Denat” Denst, współtwórca składu Koli, który wydał jedną z najodważniejszych i najważniejszych polskich płyt hip-hopowych końca lat dziewięćdziesiątych. Natomiast autorskie aranżacje utworów wykonał płocki zespół The Old Crone.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów

Premierowy odcinek spotkał się z dużym zainteresowaniem, a nadanie mu dobrze znanego formatu telewizyjnego i lokalnego charakteru sprawiło, że wzrosła ciekawość kolejnych odsłon projektu.

Już na tym etapie projektu pozwoliliśmy sobie na pełne wykorzystanie swobody jaką daje nam jego nazwa

– mówi Damian Marciniak, współtwórca i prowadzący program.

Premiera drugiego odcinka zatytułowanego „Republika Płocka”, będącego swego rodzaju oddaniem hołdu Grzegorzowi Ciechowskiemu w podziękowaniu za niekończące się inspiracje, jego twórczość i nieustępliwość w procesie dążenia do oryginalności, odbędzie się 22 grudnia 2021 roku, w 20 rocznice śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Gośćmi odcinka będą Zbigniew Krzywański – gitarzysta Republiki i Anna Sztuczka – współautorka książki „My lunatycy. Rzecz o Republice”.

To niesamowite przeżycie, możecie mi tylko wszyscy pozazdrościć, gdy będąc tutaj, słucham jednej z naszych najpiękniejszych piosenek, w tak rewelacyjnym wykonaniu. Cieszę się, wzruszam się, jestem niezwykle zadowolony, że te piosenki dostają swojego drugiego życia i ponownie funkcjonują dzięki takim jak Wy

– powiedział w trakcie programu Zbigniew Krzywański.

Na potrzeby odcinka powstał zespół, który przyjął roboczą nazwę „Obywatele Płocka”. To za ich sprawą usłyszymy zaskakujące i autorskie aranżacje dobrze znanych utworów Republiki. Band tworzą płocczanie: Mateusz Szulborski (gitara), Tomasz Sarniak (instrumenty klawiszowe), Grzegorz Leliński (gitara basowa) i Łukasz Tomczak (perkusja).

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów

To dla każdego z nas duże wyzwanie, ale też ogromny zaszczyt i frajda w czystej postaci. Na co dzień każdy z nas porusza się w zupełnie innej stylistyce muzycznej, choć na każdego z nas twórczość Ciechowskiego miała i ma duży wpływ. To nie będą odegrane utwory Republiki. Postanowiliśmy stworzyć zupełnie nowe wcielenie tych piosenek

– mówi Mateusz Szulborski, odpowiedzialny za aranże muzyczne odcinka.

Muzyka Republiki docierała także do naszego miasta, miała tutaj swoich wiernych, oddanych fanów. Takie projekty są dla mnie potwierdzeniem tego, że pandemia, która wciąż ma negatywny wpływ na nasze możliwości propagowania kultury wśród płocczan, ma swoje drugie oblicze – sprawia, że powstają nowe, stawiające jej skutecznie czoła inicjatywy – jedną z nich jest „Pewna Forma Kultury”. Jestem przekonany, że ten odcinek zostanie zapamiętany na długo. Nigdy dotąd płockie środowisko kulturalne nie było zaangażowane w tego typu przedsięwzięcie. Dlatego jestem pewien, że w trakcie premiery czeka nas niezwykła podróż do czarno – białego świata Grzegorza Ciechowskiego

– mówi Radosław Malinowski, dyrektor POKiS-u.
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *