W szpitalu tymczasowym w Płocku będzie więcej łóżek

W szpitalu tymczasowym w Płocku otwarty zostanie kolejny moduł. Oznacza to, że dla chorych na COVID-19 będą ponad 60 łóżek. To decyzja Ministra Zdrowia w związku z rosnącą liczbą zachorowań. Jak poinformował wojewoda mazowiecki Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku otrzymał polecenie utworzenia łącznie 64 łóżek dla pacjentów z Covid-19 w szpitalu tymczasowym.

Obecnie na całym Mazowszu przygotowanych jest 4 095 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 404 miejsca respiratorowe, z czego zajętych jest 3 409 łóżek, w tym 349 miejsc respiratorowych. Większość pacjentów, którzy obecnie wymagają hospitalizacji to osoby niezaszczepione.

Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w szpitalach tymczasowych przygotowanych jest obecnie 890 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 126 miejsc respiratorowych, z czego w Płocku obecnie przygotowanych ma 36 łóżek.

Przyjęta strategia walki z koronawirusem zakłada wsparcie systemu przez szpitale tymczasowe, należy jednak podkreślić, że placówki tymczasowe nie zastąpią całkowicie pozostałych szpitali. Zgodnie z obecnie funkcjonującym systemem – wszystkie szpitale objęte decyzją zorganizowania „miejsc covidowych” wyznaczane są na II poziomie zabezpieczenia – dając tym samym możliwość przyjmowania pozostałych pacjentów z innymi schorzeniami, tak aby została zachowana ciągłość realizacji świadczeń medycznych. Ponadto, zgodnie z wytycznymi, wszystkie pozostałe placówki zobowiązane są do gotowości przyjęcia pacjentów z różnymi schorzeniami, którzy mają jednocześnie potwierdzony Covid-19

– tłumaczy Konstanty Radziwiłł wojewoda mazowiecki

Z uwagi na wzrost zakażeń podejmowane są kolejne decyzje, aby z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią liczbę łóżek. W najbliższym czasie baza łóżkowa powiększy się m.in. w szpitalu tymczasowym w Płocku. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku przygotuje łącznie 64 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 8 łóżek respiratorowych.

Ponadto pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, np. szpitale wojewódzkie, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *