Kierunek lekarski w Płocku tematem posiedzenia Rady Strategicznej Mazowieckiej Uczelni Publicznej
Odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Strategicznej ds. uruchomienia kształcenia na kierunku lekarskim w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. W spotkaniu uczestniczyli Andrzej Nowakowski prezydent Płocka; w imieniu Starosty Płockiego Małgorzata Struzik, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku; a także przedstawiciele samorządów powiatu sierpeckiego, Gostynina. Obecni byli również prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Płocku, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych RP, Stanisław Kwiatkowski dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Marek Stawicki prezes PZOZ oraz władze Uczelni.
Posiedzenie rozpoczął rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Przedstawił projekt uruchomienia w uczelni kształcenia na kierunku lekarskim. Uzasadnił to dramatycznym brakiem lekarzy w Polsce. Odnosząc się do krytycznych uwag wyrażanych przez niektóre środowiska, stwierdził, że uruchamiając kierunek lekarski, Uczelnia będzie musiała spełnić te same standardy kształcenia lekarzy, które spełniają działające w Polsce 23 uczelnie kształcące lekarzy, w tym 19 publicznych i 4 prywatne.
Prezentując możliwości kształcenia lekarzy, rektor zwrócił uwagę na obecne zaplecze dydaktyczne – nowoczesne centra symulacji medycznych i pracownie Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Działa on od jedenastu lat, spełniając najwyższe kryteria oceny Państwowej Komisji Akredytacyjnej i Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych oraz uzyskując najdłuższe okresy akredytacyjne. Na Wydziale wykształcono ponad 1200 pielęgniarek i położnych, które dobrze służą pacjentom placówek ochrony zdrowia w Płocku i w regionie. Bazę dydaktyczną obecnie stanowią nowoczesne pracownie, m.in. fizjologiczna, mikrobiologiczna i genetyczna, umiejętności pielęgniarskich, umiejętności położniczych, pediatryczna, badania fizykalnego, ratunkowa. Jako jedyna uczelnia zawodowa w Polsce Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku dysponuje dwoma centrami symulacji medycznych – dla pielęgniarek oraz dla położnych. Są one wyposażone w takie same urządzenia jak szpitale. Różnica polega na tym, że w szpitalach znajdują się pacjenci, natomiast w centrach symulacji specjalistyczne fantomy. Bazę kształcenia klinicznego dla lekarzy będą stanowiły placówki ochrony zdrowia znajdujące się w Płocku oraz w ośrodkach regionalnych.
mówił prof. Maciej Słodki rektor uczelni
Przedstawiając planowane inwestycje, rektor wspomniał o symulatorze karetki pogotowia ratunkowego oraz o projekcie uruchomienia hospicjum. Ta ostatnia inwestycja planowana jest w należącym do Uczelni obiekcie w Trzepowie. Oprócz hospicjum projektowane są tam również pomieszczenia dydaktyczne.
Następnie prof. Mariola Głowacka, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu omówiła efekty uczenia się na kierunku lekarskim zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Lekarze mogą być kształceni wyłącznie w ramach jednolitych studiów magisterskich na profilu ogólnoakademickim w dziedzinie nauki medyczne i nauki o zdrowiu, w dyscyplinie nauki medyczne. Cykl kształcenia trwa sześć lat i obejmuje 5768 godzin zajęć dydaktycznych, w tym praktyki w placówkach leczniczych. Prof. Głowacka zwróciła się do zebranych o zaproponowanie przedmiotów fakultatywnych, istotnych z punktu widzenia interesariuszy zewnętrznych, które można by włączyć do programu studiów.
Prezydent Andrzej Nowakowski zadeklarował pomoc w realizacji projektu, m.in. związaną z lokalizacją Collegium Medicum. Zwrócił uwagę na potrzebę zaangażowania dużego partnera biznesowego, jakim jest PKN ORLEN.
Małgorzata Struzik, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku w imieniu Starosty Płockiego, zadeklarowała pomoc. Zwróciła uwagę na potrzebę rozwijania empatii w procesie kształcenia lekarzy. Odnosząc się do projektu uruchomienia przez Uczelnię hospicjum w Trzepowie, stwierdziła, że to znakomity pomysł ze względu na istniejącą potrzebę.
Zdaniem Ryszarda Mońdziela prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Płocku krytyczne oceny o projekcie spowodowane były brakiem odpowiedniej wiedzy.
Gdyby należycie zaprezentowano istniejące możliwości, tak jak podczas posiedzenia, to pomysł byłby lepiej przyjęty.
dodał Mondziel
Jego zdaniem lekarze stanowić będą niezbędną kadrę do praktycznego kształcenia przyszłych medyków.
Uruchomienie kierunku lekarskiego byłoby ważnym czynnikiem rozwoju i szansą dla województwa mazowieckiego i Płocka. Wielu lekarzy zadeklarowało chęć udziału w kształceniu przyszłych medyków.
komentował pomysł Stanisław Kwiatkowski dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płoocku