Oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od seniorów. Niestety jedna płocczanka padła ich ofiarą

Kilku płocczan dzięki swojej czujności nie dało się oszukać przestępcy podszywającemu się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Niestety takiej ostrożności nie zachowała 83-latka, która po telefonicznej rozmowie z rzekomym policjantem, wyrzuciła przez balkon swoje oszczędności. Policjanci apelują ! W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

Wczoraj do kilku płocczan na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Tak jak i w poprzednich przypadkach oszustw dokonywanych metodą „na policjanta”, próbował on wyłudzić od seniorów pieniądze. Czujni płocczanie zorientowali się, że to uknuty przez przestępców plan i nie dali się oszukać.

Niestety ostrożności w kontaktach z nieznajomymi nie zachowała 83-latka. Na telefon stacjonarny seniorki zadzwoniła kobieta podająca się za pracownika poczty. W trakcie rozmowy zadawała szereg pytań seniorce, pod rzekomym pretekstem przekazania pieniędzy za zwrot należnego podatku. Po tej rozmowie, telefon seniorki zadzwonił ponownie. Tym razem rozmówcą był mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. W rozmowie przekonywał seniorkę, że prowadzi akcję zatrzymania oszustów, a ona ma paść ich ofiarą. Polecił, aby szybko zebrała wszystkie oszczędności jakie posiada w domu,  włożyła je do reklamówki i wyrzuciła ją przez balkon. Niestety zmanipulowana i przerażona kobieta postąpiła zgodnie z jego wskazówkami. Wyrzuciła reklamówkę z zawartością kilkunastu tysięcy złotych. 83-latka nie widziała, kto zabrał reklamówkę z zawartością gotówki. Kiedy zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszustów poinformowała o tym policję.

Ponownie apelujemy do mieszkańców regionu płockiego ! W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania !

Pamiętajmy ! Policja nigdy nie informuje o prowadzonych akcjach uderzających w przestępczy proceder!  Policjant czy inny funkcjonariusz publiczny nigdy nie zażąda wydania gotówki lub innych kosztowności, w celu ich zabezpieczenia. 

Apelujemy do bliskich osób starszych – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów, powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *