czwartek, 18 kwietnia 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Jak złożyć wniosek, jakie dokumenty załączyć?

Wraz z nowy rokiem wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. By je otrzymać, konieczne jest złożenie wniosku. Jak to zrobić? Jakie dokumenty należy załączyć? Gdzie szukać ewentualnej pomocy? Odpowiadamy!

1 stycznia br. wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Obok tego bezpośredniego, najbardziej widocznego wsparcia finansowego dla rodzin, celem rodzinnego kapitału opiekuńczego jest pomoc w łączeniu życia rodzinnego z pracą zawodową. Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w tym roku świadczeniem objętych będzie ok. 615 tys. dzieci.

By otrzymać świadczenie, konieczne jest złożenie wniosku. Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy składamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możemy to zrobić wyłącznie online za pośrednictwem:

· Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

· Portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia

· Bankowość elektroniczną, przez: Bank PKO BP, ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Millenium S.A., PEKAO S.A.,

Jeżeli złożysz wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie masz profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy Ci taki profil na podstawie danych z wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Do wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy należy dołączyć:

· zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie przysposobienia dziecka (z datą wystąpienia do sądu) – w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie,

· oświadczenie o dacie przyjęcia na wychowanie dziecka, w stosunku do którego wystąpiono do sądu z wnioskiem o wszczęcie powstępowania w sprawie jego przysposobienia,

· decyzję albo zaświadczenie dyrektora szkoły publicznej o odroczeniu obowiązku szkolnego – jeśli dziecko od 7 do 10 lat ma odroczony obowiązek szkolny,

· orzeczenie sądu o ustanowieniu opieki naprzemiennej – jeśli rodzic opiekuje się dzieckiem na przemian z drugim rodzicem (z którym się rozwiódł, żyje w separacji lub rozłączeniu) w porównywalnych i powtarzających się okresach,

· dokument potwierdzający charakter pobytu cudzoziemca w Polsce np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, kartę stałego pobytu (nie dotyczy to obywateli UE/EFTA).

Złożyłeś wniosek – i co dalej?

Wiadomość o konieczności poprawienia lub uzupełnienia wniosku zostanie wysłana na adres mailowy oraz numer telefonu podane we wniosku.

· W przypadku nieprawidłowo złożonego wniosku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wezwie rodzica lub opiekuna do jego poprawienia w ciągu 14 dni.

· Jeżeli rodzic nie złoży wymaganych dokumentów, ZUS wezwie do ich dostarczenia i wyznaczy termin od 14 do 30 dni.

Jeżeli wniosek nie zostanie uzupełniony lub brakujące dokumenty nie zostaną dostarczone w terminie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie rozpatrzy wniosku o świadczenie.

W przypadku przyznania rodzinnego kapitału opiekuńczego ZUS nie będzie wydawał decyzji – informacje w tej sprawie rodzic lub opiekun otrzyma na swój profil na PUE ZUS, a także mailem na wskazany we wniosku adres.

Czy można odwołać się od decyzji ZUS? Jak to zrobić?

Od decyzji Prezesa ZUS można odwołać się w ciągu 14 dni od jej doręczenia. Przysługuje także skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji.

ZUS doręczy decyzję wyłącznie w postaci elektronicznej – na profil na PUE ZUS.

Gdzie otrzymać pomoc w razie wątpliwości?

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości można skontaktować się:

· ze specjalną infolinią (22) 290 55 00 – czynną od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00,

· z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu (22) 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres: cot@zus.pl.

Pomoc otrzymać można także we wszystkich placówkach ZUS (również podczas e-wizyty w ZUS).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *