KulturaPłock

Prelekcja, koncert, odsłonięcie tablic – luty w Muzeum Żydów Mazowieckich

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na kilka atrakcyjnych spotkań. Pierwsze już w czwartek

W 2021 roku ukazała się najnowsza książka prof. Jolanty Żyndul, zatytułowana „Żydzi i Piłsudski. Wybór źródeł do historii stosunków polsko-żydowskich w okresie międzywojennym”. Publikacja próbuje odpowiedzieć na przykład, jaki był stosunek Żydów do Józefa Piłsudskiego, najważniejszego polskiego polityka okresu międzywojennego? Jak go oceniali? Czego oczekiwali? Skąd brała się tak długo pamiętana żałoba, niemal rozpacz, po jego śmierci?

10 lutego w Muzeum Żydów Mazowieckich prof. Jolanta Żyndul wygłosi wykład „Żydzi i Piłsudski”. Prof. Żyndul jest historyczką, specjalizuje się w historii Żydów w Polsce i stosunkach polsko-żydowskich w XIX i XX wieku. Pracowała na Uniwersytecie Warszawskim i w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN; obecnie związana jest z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Spotkanie rozpocznie się 10 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Żydów Mazowieckich.

17 lutego Muzeum zaprasza na koncert – „Żydowskie impresje” duetu ROKduo. ROKduo tworzą Lucjan Szaliński-Bałwas i Marcin David Król, dwóch skrzypków związanych z Radomską Orkiestrą Kameralną. W swoim repertuarze sięgają do muzyki klasycznej, filmowej, musicalowej; grywają też utwory zanurzone w tradycji żydowskiej. ROKduo podczas występu w Muzeum Żydów Mazowieckich zaprezentują tradycyjne melodie Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich. Również utwory kompozytorów polskich, niemieckich, francuskich i amerykańskich, których inspirowała kultura żydowska. Będzie można usłyszeć na przykład „Kadisz” Maurice’a Ravela, „Fel Shara” – tradycyjną melodię oddającą atmosferę świata Żydów sefardyjskich; zaprezentują też twórczość wybitnego skrzypka i kompozytora Henryka Wieniawskiego.

Koncert 17 lutego w Muzeum Żydów Mazowieckich, początek o godzinie 18.00.

24 lutego o godzinie 18.00 również w Muzeum Żydów Mazowieckich zaplanowano odsłonięcie tablic pamiątkowych.

W okresie między I i II wojną światową – kiedy w budynku przy ulicy Kwiatka 7 w Płocku nie było Muzeum Żydów Mazowieckich, lecz bożnica z m.in. szkołą religijną (bet midrasz) – zamontowane zostały dwie tablice w podziękowaniu dla konkretnych darczyńców za wsparcie tego miejsca. Po II wojnie światowej tablice zostały zdemontowane i do dzisiaj ich los jest nieznany, mimo prób ich odnalezienia. Muzeum Żydów Mazowieckich postanowiło odtworzyć je i umieścić w miejscu swoich poprzedniczek. W ten sposób będą przypominały o charakterze i przeznaczeniu tego miejsca w przeszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *