Powiat Płocki

Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku planuje uruchomić hospicjum

Będzie nowe hospicjum. Takie miejsce przygotowuje Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku. Miejsce i pomoc znajdzie tam 40 osób. Na jakim etapie są prace?
Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku przygotowuje hospicjum. Ma ono powstać w Trzepowie. Trwają właśnie prace związane z opracowaniem planu zagospodarowania, struktur wewnętrznych oraz funkcjonalności.

Planujemy zorganizowanie hospicjum lub zakładu pielęgnacyjno- opiekuńczego, ewentualnie obydwu podmiotów równolegle

– mówi prof. Maciej Słodki rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.

Zgodnie z warunkami określonymi przez ustawę o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz wytycznymi rozporządzeń koszykowych, a także kryteriami określonymi przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do hospicjum stacjonarnego trafić mogą ci pacjenci, którzy nie rokują szans na wyleczenie i zakończyli już leczenie, a także są w okresie terminalnym choroby. Natomiast zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy jest przeznaczony dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia wymagają całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a nie wymagają hospitalizacji.

Podmioty te niewątpliwe będą stanowić odpowiedź na duże zapotrzebowanie mieszkańców Płocka i regionu na opiekę hospicyjną i długoterminową w formie ZPO. Na pewno nie będziemy stanowić zagrożenia dla już istniejących podmiotów o tym charakterze usług, gdyż kolejki oczekujących są długie

– dodaje rektor.

Zakres i charakter świadczeń nie będzie się różnił od aktualnie funkcjonujących na rynku usług zdrowotnych hospicjów i ZPO. Bez względu na to, kto jest podmiotem prowadzącym zakłady te muszą spełnić takie same kryteria, dotyczy to również kadry, którą stanowią lekarze, pielęgniarki, opiekunowie medyczni, psycholodzy, fizjoterapeuci, dietetycy itp.

Oczywiście, będzie to też miejsce realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych dla medycznych kierunków kształcenia na Wydziale Nauk o Zdrowiu, tj. pielęgniarstwo, położnictwo, kosmetologia oraz planowanego kierunku lekarskiego. W chwili obecnej nasi studenci odbywają kształcenie praktyczne w hospicjach i zakładach pielęgnacyjno- opiekuńczych w Płocku i regionie

– mówi prof. Słodki.

Uczelnia planuje przygotować placówkę na ok. 40 miejsc. Przypisanie do poszczególnych podmiotów – hospicjum jest obecnie w trakcie ustalania. Kto sfinansuje zadanie?

Liczymy na wsparcie pierwotnego darczyńcy aktualnej nieruchomości, tj. Starostwa Powiatowego w Płocku, wsparcie PKN ORLEN SA, Urzędu Miasta Płocka i innych samorządów terytorialnych oraz na kontrakt z NFZ. Poszukujemy też innych źródeł wsparcia

– mówi rektor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *