Nazywam się Miliard/One Billion Rising po raz kolejny w Płocku
Po raz ósmy w Płocku i dziewiąty na świecie tańczymy przeciwko przemocy wobec kobiet i natury. 13 lutego, także w Płocku, akcja Nazywam się Miliard/One Billion Rising Płock
Ciała kobiet podtrzymują całe społeczności, pielęgnują je i troszczą się o nie, utrzymując je przy życiu wbrew wszelkim przeciwnościom. Kiedy wszystkie kobiety i dziewczęta czują się bezpiecznie w swoich ciałach, odzyskują swoją moc, seksualność, radość, kreatywność i energię. W tym roku powstajemy dla przyszłości, w której wszystkie kobiety i dziewczęta oraz ziemia rozkwitają w radosnej symbiozie. Powstajemy, by zakończyć wojnę z przemocą wobec ciał kobiet – by położyć kres gwałtom, pobiciom, zawstydzaniu pokrzywdzonych, molestowaniu seksualnemu, kazirodztwu, handlowi ludźmi, okaleczaniu żeńskich narządów płciowych, mizoginii, homofobii i transfobii. Powstajemy, aby wszystkie kobiety mogły się zjednoczyć odzyskać swoje ciała po gwałcie i nadużyciach. Powstajemy, by praca ich ciał była ceniona i szanowana. Powstajemy, aby miały prawo do decydowania o swoim ciele i pełny dostęp do praw reprodukcyjnych. Powstajemy, aby wszystkie kobiety i dziewczęta nie były dyskryminowane ze względu na kolor skóry. Powstajemy, aby ich ciała były honorowane i szanowane, a nie sprzedawane, uprzedmiotowiane czy wykorzystywane. Powstajemy, aby wszystkie kobiety i dziewczęta na całym świecie miały równy dostęp do szczepionek, usług zdrowotnych i możliwości rozwoju ekonomicznego. Powstaniemy, by położyć kres ciągłemu gwałceniu i bezczeszczeniu ziemi. Obejmuje to wiercenie, wydobycie, niszczenie lasów i lekkomyślne nadużywanie i prywatyzację naszych ziem i wody.
opowiadają o akcji organizatorki
Prócz symbolicznego tańca odbędą się także wydarzenia towarzyszące.
Klub filmowy w Kinie za Rogiem:
15 lutego o 19.00 Herstoria Płocka, Kino za Rogiem Płock i Grupa Nieformalna One Billion Rising Płock zapraszają na film i dyskusję.
Już po raz drugi w naszym wspólnym działaniu w ramach Klubu Filmowego za Rogiem pojawi się temat życia zakonnego. Po “Kamieniu” Bartosza Kozery – komedii inspirowanej objawieniami płockich zakonnic, którą pokazywaliśmy we wrześniu, zapraszamy na wybuchową mieszankę historycznej opowieści, erotycznego thrillera i kina religijnego feminizmu, czyli „Benedettę” w reżyserii Paula Verhoevena.
zapraszają organizatorzy
O filmie: Koniec XVII wieku to czas, gdy ludność w Europie dziesiątkowana była przez szalejącą epidemię. Zamożna rodzina młodej Benedetty Carlini, ujawniającej niespotykane talenty od najwcześniejszych lat, postanawia zawierzyć córkę Bogu. Trafia ona pod skrzydła siostry przeoryszy jednego z toskańskich klasztorów. Dziewczynka szybko wywołuje w nowym miejscu poruszenie, gdy podczas modlitwy w niewytłumaczalny sposób upada na nią figura Matki Boskiej. Po osiemnastu latach rola Benedetty (Virginie Efira) w klasztorze jest już zupełnie inna. Kobieta, regularnie doświadczająca mistycznych wizji, zaczyna być świadoma swojej siły i wpływu, jaki ma na otoczenie. Z jednej strony rywalizuje o władzę ze swoją przełożoną (Charlotte Rampling), z drugiej wdaje się w płomienny romans. Obiektem westchnień bohaterki jest pochodząca z nizin społecznych Bartolomea (Daphné Patakia), która w klasztorze znalazła bezpieczną przystań. Rosnące wpływy Benedetty przysparzają jej również wrogów, i to na samych szczytach religijnej hierarchii.
Rozmowa online. Mężczyźni przeciwko przemocy wobec kobiet
16 lutego, godz. 18.00 Na stronie Facebook.com/OneBillionRisingPoland
Przemoc wobec kobiet to sprawa kobiet. Przemoc wobec kobiet to sprawa mężczyzn. Odpowiednie skreślić. A może przemoc wobec kobiet to wspólna sprawa kobiet i mężczyzn? Zapraszamy do udziału w rozmowie na temat roli mężczyzn w przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Porozmawiamy o tym, jak mężczyźni mogą wspierać kobiety w walce z przemocą ze względu na płeć, i jak to robią na co dzień. A jeśli nie robią, to dlaczego?
Spotkanie poprowadzi Monika Mioduszewska-Olszewska (Nazywam się Miliard Płock). Goście: Małgorzata Tkacz-Janik (Nazywam się Miliard Gliwice), Adam Witkowicz (Mężczyźni Przeciw Przemocy), Tomasz Gromadka (Grupa Performatywna Chłopaki), Adam Kuczyński (Sieć Obywatelska Watchdog Polska)