Od dziś obowiązuje niższy VAT m.in na paliwo

Od dziś wchodzi w życie obniżka VAT m.in. na paliwo, żywność, nawozy i gaz w ramach nowej tarczy antyinflacyjnej 2.0.

To jest ważny instrument walki o portfele Polaków, ale także walka z inflacją, bo cena paliwa przenosi się na koszty produktów i transportu i wierzę, że przez nasze działania zwalczymy “inflacyjną hydrę”

mówił podczas porannej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Podczas dzisiejszej porannej konferencji prasowej na warszawskiej stacji paliw o tych zmianach opowiadał premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. Premier zaznaczył, że na jednym tankowaniu można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.

Dla przeciętnej polskiej rodziny na jednym tankowaniu to kilkadziesiąt złotych różnicy – ok 80 gr mniej za litr. Dla mnie to ważny instrument walki o portfele Polaków. Wierzę, że zwalczymy „inflacyjną hydrę”

– dodał premier Morawiecki

Jak zaznaczył podczas spotkania prezes PKN ORLEN – Polska ma najniższe w Unii Europejskiej ceny paliw.

Ceny poszły bardzo mocno do dołu – benzyna średnia cena to 5.19 zł, oleju napędowym 5.24 zł to najniższe ceny w UE dzięki obniżeniu stawek VAT. My jako Orlen przenosimy to na rynek hurtowy. Na naszych stacjach będzie to widać

– mówił Daniel Obajtek prezes PKN ORLEN

Zapewnił, że “Orlen stara się przełożyć tę obniżkę na rynek poprzez swoje ceny hurtowe”. Prezes PKN Orlen oświadczył też, że “gdyby nie walka z mafiami paliwowymi i optymalizacja samej spółki, to dziś ceny paliw byłyby na poziomie 9-9,5 zł za litr.”

Przypomnijmy, zgodnie z ustawą do zera spadł VAT na podstawowe produkty żywnościowe i napoje objęte dotychczas stawką 5%, czyli na mięso i ryby, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze. Z 23% do 8% spadła stawka podatku VAT na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Niższe stawki VAT mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.