Rocznica likwidacji płockiego getta

Fundacja Nobiscum oraz Muzeum Żydów Mazowieckich zapraszają na wydarzenia upamiętniające 81. rocznicę likwidacji płockiego getta. Do tych tragicznych wydarzeń doszło na przełomie lutego i marca 1941 roku.

17 lutego w Muzeum Żydów Mazowieckich o godz. 18 wystąpi duet ROKduo, tworzony przez skrzypków Lucjana Szalińskiego-Bałwasa i Marcina Davida Króla. Płocczanom pochodzenia żydowskiego zadedykują utwór „Kaddish” Maurice’a Ravela.

24 lutego o godz. 18 Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza na odsłonięcie dwóch tablic. To kopie tablic oryginalnych, które w budynku przy Kwiatka 7 były zamontowane w latach 30. XX wieku – w podziękowaniu dla konkretnych darczyńców za ich wsparcie na rzecz bożnicy połączonej ze szkołą religijną. Oryginalne tablice zostały zdemontowane po 1945 roku i zaginęły. Montażem kopii muzeum chce przypomnieć o charakterze i przeznaczeniu tego miejsca w przeszłości.

1 marca w samo południe na cmentarzu żydowskim przy ulicy Mickiewicza zostaną złożone kwiaty i zapalone świece. Tego samego dnia o godz.  18 w Muzeum Żydów Mazowieckich odbędzie się spotkanie autorskie z Patrycją Dołowy, której najnowsza książka „Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci” swoją premierę miała w styczniu tego roku. Podczas spotkania swoją obecność zapowiedziało kilkoro płockich strażników pamięci, bohaterów książki „Reszta ciała” Rafała Kowalskiego.

Fundacja Nobiscum zaplanowała trzy wydarzenia:

Premiera filmu „Czarne nieba. Losy płockich Żydów w latach 1941-1945”

21 lutego 2022 r,. godzina 12.00

Miejsce: online – www.fundacjanobiscum.eu i www.jewishplock.eu oraz kanaly fundacji w social media

W ramach obchodów 81. rocznicy likwidacji płockiego getta, Fundacja Nobiscum zaprasza na premierę filmu „Czarne nieba. Losy płockich Żydów w latach 1941-1945”, który zrealizowała dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Film opowiada historię płockich Żydów, którzy po deportacji z likwidowanego na przełomie lutego i marca 1941 roku getta trafili m.in. do Działdowa, Chmielnika, Skarżyska-Kamiennej, Częstochowy, Starachowic-Wierzbnika czy Bodzentyna. Oparty jest o wspomnienia żydowskich mieszkańców Płocka, przede wszystkim zmarłego w 2021 roku Adama Neumana-Nowickiego, któremu film dedykujemy, i Temy Lichtensztajn.

Począwszy od daty premiery, film będzie stale dostępny na kanałach fundacji na Facebooku, Youtube i Vimeo, w języku polskim, z polskimi i angielskimi napisami.

Światło pamięci na cmentarzu żydowskim

21 lutego 2022 r,. godzina 16.00

21 lutego – 1 marca 2022 r.

Miejsce: Nowy cmentarz żydowski w Płocku, ul. Mickiewicza

W związku z 81. rocznicą likwidacji płockiego getta fundacja zachęca, aby w dniach 21 lutego – 1 marca zapalić symboliczny znicz na cmentarzu żydowskim przy ulicy Mickiewicza. Okażmy w ten sposób naszą pamięć oraz szacunek wobec tysięcy płockich Żydów deportowanych z getta w 1941 roku i w większości zamordowanych w hitlerowskich obozach zagłady.

– 21 lutego o godzinie 16.00 pojawimy się na cmentarzu żydowskim aby zapalić pierwsze świece. Ale jeśli nie możecie być wtedy z nami, przyjdźcie w któryś z kolejnych dni. Najważniejsza jest Wasza pamięć – zapowiadają organizatorzy.

W trakcie wydarzenia obowiązywać będą aktualne normy i obostrzenia sanitarne związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się Covid-19. Cmentarz jest przestrzenią otwartą, dbajmy jednak o dystans i bezpieczeństwo innych.

Projekt „Przerwane życie. Losy płocczanek podczas II wojny światowej i Holokaustu”

22 lutego – 1 marca 2022 r.

Miejsce: online – www.fundacjanobiscum.eu i www.jewishplock.eu oraz kanaly fundacji w social media

„Przerwane życie. Losy płocczanek podczas II wojny światowej i Holokaustu” to cykl tekstów na JewishPlock.eu, w których w dniach 22 lutego – 1 marca 2022 r. Fundacja przypomni historie żydowskich kobiet związanych z Płockiem – tych, które urodziły się w naszym mieście, ale także tych, które były tu tylko na chwilę. Kobiet odważnych, wytrwałych, mądrych, silnych i troskliwych. Kobiet, które walczyły o przetrwanie swoje i najbliższych im osób. Opiekowały się dziećmi, sierotami i osobami starszymi, zdobywały jedzenie, opatrywały rannych, angażowały się w walkę zbrojną. Pracowały ponad siły w nazistowskich obozach pracy przymusowej. – Przedstawimy sylwetki i wspomnienia kobiet, które przetrwały Holokaust. Przypomnimy płocczanki, które zginęły w obozach zagłady –  zapowiadają w Fundacji Nobiscum. – Czasami jedynym ich śladem jest dziś pojedynczy zapis w dokumentach archiwalnych…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.