Nowa Lewica w powiecie płockim ma nowe władze i kierunki działań
Różnorodność to nasze wspólne bogactwo, to docenianie każdej i każdego z nas takich, jakimi jesteśmy – zaznacza Nowa Lewica. Odbył się kongres powiatu płockiego. Wybrano na nim nowe władze Nowej Lewicy.
Przewodniczącym Rady Powiatu Płockiego Nowej Lewicy został Marek Tyrajski z frakcji SLD. Wiceprzewodniczącym RPP NL został Jan Staniszewski z frakcji Wiosna. Sekretarzem RPP NL została Justyna Ronczka z frakcji SLD. Zarząd Powiatowy NL liczy 5 osób, natomiast Rada Powiatowa składa się z 11 osób. Podczas kongresu wyznaczono również nowe kierunki działania.
W polskim systemie społeczno- politycznym istnienie i funkcjonowanie partii lewicowej jest czynnikiem stabilizującym. Jesteśmy przywiązani do sprawiedliwości społeczno – ekonomicznej i stabilnie rozwijającej się rodziny. Chcemy aby nasz powiat był miejscem, gdzie każda osoba bez względu na wiek, pochodzenie, płeć, tożsamość i orientację seksualną, wyznawaną wiarę lub jej brak, czuje się bezpiecznie. Różnorodność to nasze wspólne bogactwo, to docenianie każdej i każdego z nas takich, jakimi jesteśmy
– zaznaczają członkowie Nowej Lewicy
Co to oznacza? Przede wszystkim potrzebę wspólnych działań, będzie to wymagało aktywnego uczestnictwa w sprawach dotyczących powiatu w najróżniejszych obszarach. To przede wszystkim, zdaniem Nowej Lewicy, wzrost bezpieczeństwa ekologicznego. Inicjowanie działa mających na celu poprawę bezpieczeństwa powodziowego regionu, inicjowanie i koordynowanie działań mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń dla środowiska, a także zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich i wzmocnienie działań przejścia na „zieloną energię”
Chcemy, aby Mazowsze płockie nadal było zielone – chcemy jak najwięcej obszarów chronionej przyrody, jak najwięcej dostępnych dla wszystkich w ich okolicy lasów. Będziemy wytrwale dążyć do wyłączenia z produkcji leśnej wszystkich rezerwatów na terenie Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego i pozostawienia ich w stanie naturalnym
– tłumaczą członkowie NL
Kolejnym punktem na którym chcą się skupić członkowie NL jest rozwój i modernizacja infrastruktury technicznej, czyli zwiększenie dostępności komunikacyjnej wewnątrz powiatu poprzez budowę i modernizację dróg, podejmowanie działań mających na celu poprawę dostępności komunikacyjnej obszarów wiejskich powiatu płockiego do Płocka, promowanie transportu rowerowego w ruchu lokalnym, a także podejmowanie działań na rzecz rozbudowy modernizacji infrastruktury wpływającej na jakość środowiska. Członkowie Nowej Lewicy w powiecie płockim zamierzają także promować zdrowy tryb życia. Tu nacisk zamierzają położyć na popularyzowanie działań z zakresu profilaktyki i diagnostyki zdrowotnej, popularyzowanie imprez promujących zdrowie i zdrowy tryb życia, kształtowanie warunków sprzyjających aktywności fizycznej i rekreacji. Zamierzają również wspierać powstawanie miejsc integracji społecznej. Nacisk zamierzają położyć na „Silne rolnictwo w powiecie płockim”. Tu chcą działać na rzecz wykorzystania atutów i potencjału regionu, promować wśród rolników projekt ustawy o zakazie zakupu produktów rolniczych poniżej kosztów produkcji ze stratą dla rolnika oraz promować ustawy o płynności finansowej w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczego. Kolejnym kierunkiem, na który nacisk chcą położyć członkowie NL w powiecie płockim jest edukacja „Dobre wzorce” w odniesieniu do terenów nisko zurbanizowanych. Tu zamierzają tworzyć kulturę wolną od „hejtu” i uczącą szacunku, aktywizować wychowanie fizyczne i postawy prozdrowotne oraz budować świadomość ekologiczną i dbałość o środowisko. Zamierzają także współpracować z organizacjami pozarządowymi w dziedzinach ochrony zdrowia, aktywności osób niepełnosprawnych, ochrony przyrody, bezpiecznej edukacji seksualnej oraz promujących szacunek dla osób innych narodowości i kultur.