Szpital tymczasowy tylko do końca marca
Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, Szpital Tymczasowy działający przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku zakończy swoją działalność 1 kwietnia tego roku. Zamknięcie wiąże się z częściową poprawą sytuacji epidemiologicznej, a co za tym idzie koniecznością racjonalizacji wydatków w tym zakresie – czytamy w uzasadnieniu decyzji Ministra Zdrowia.
Do końca marca szpital będzie funkcjonował i hospitalizował pacjentów z pozytywnym wynikiem SARS-CoV-2. W tym czasie równolegle odbywać się będzie inwentaryzacja sprzętu. Zamknięcie placówki nie odbije się negatywnie na bezpieczeństwie pacjentów i nie będzie równoznaczne z natychmiastowym wypisaniem ich do domu. Jeśli stan zdrowia kogokolwiek będzie wskazywał na konieczność dalszej hospitalizacji, pacjent będzie przewieziony do szpitala przy ul. Medycznej.
– mówi Stanisław Kwiatkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
Decyzję o powołaniu Szpitala Tymczasowego przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku we współpracy z PKN ORLEN S.A., Minister Zdrowia wydał 31.10.2020 r. Placówka została otwarta 9 grudnia 2020 r. na terenie Centrum Badawczo – Rozwojowego PKN ORLEN przy ul. Łukasiewicza 35. Dysponowała 196 łóżkami, w tym 20 respiratorowymi. Nowo powstała infrastruktura została wyposażona w instalację gazów medycznych oraz system wentylacji, zabezpieczono dostęp do niezbędnych przyłączy energetycznych oraz wodno-kanalizacyjnych. Cały zakres usług dotyczących wyżywienia pacjentów, utrzymania czystości, prania, transportu, odbioru i utylizacji odpadów, zabezpieczenia w produkty lecznicze, bieżącej konserwacji, napraw oraz serwisu sprzętu i aparatury medycznej, zaopatrzenia, dezynfekcji pomieszczeń a także ochrony spoczywał na Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.
Wobec malejącej liczby zakażeń, na podstawie decyzji MZ z 28 maja 2021 r., od 1 czerwca szpital przeszedł w stan pasywny, co oznaczało pozostawanie w stanie gotowości do realizacji świadczeń, jednak bez obowiązku ich udzielania. Jesienna fala epidemii spowodowała, że 31 października Minister zmienił decyzję i od 15 listopada działalność placówki została wznowiona. Początkowo szpital miał dysponować 28 łóżkami dla pacjentów z pozytywnym wynikiem SARS-CoV-2, później stan ten zwiększył się do 36, w tym 8 łóżek to łóżka intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej, a od 4 grudnia, liczba łóżek została zwiększona do 64.
Dodajmy, tylko dziś Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku hospitalizuje 37 pacjentów chorych na COVID-19, przy czym 19 w Szpitalu Tymczasowym, a 18 w oddziałach przy Medycznej 19. Czterech pacjentów zajmuje łóżka respiratorowe, w ciągu ostatniej doby zmarła też 1 osoba.