Będą młode sokoły

Są dwa pierwsze jaja, a to oznacza, że Rafik i Werwa ponownie zostaną rodzicami. W gnieździe na wysokości ponad 100 metrów sokoły wędrowne ponownie postanowiły założyć rodzinę.

Para sokołów wędrownych gniazdujących w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku złożyła w tym roku dwa jaja. Dzięki zaangażowaniu Koncernu w odbudowę populacji tych ptaków drapieżnych do natury trafiły już 54 pisklęta. Kolejne powinny się wykluć za ponad miesiąc.

Monitoring płockiego gniazda pozwala obserwować przygotowania pary sokołów wędrownych do kolejnego sezonu lęgowego. Pierwsze jajo pojawiało się w sobotę, 12. marca, a drugie we wtorkowy poranek, 15 marca. Po złożeniu jaj rozpocznie się okres inkubacji pełnego lęgu, który u sokołów trwa zwykle około 32 dni. W tym czasie samica będzie wysiadywała jaja, a polowaniem i zdobywaniem pożywienia będzie zajmował się samiec. Wszystko wskazuje na to, że młode sokoły powinny wykluć się w jeszcze pod koniec kwietnia.

Pierwsze budki lęgowe dla sokołów, przy współpracy ze „Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ”, zostały umieszczone w płockim zakładzie już w 1999 roku. Dwie z nich zainstalowano na najwyższych kominach: Zakładowej Elektrociepłowni oraz Instalacji Clausa. Natomiast trzecia budka pojawiła się w 2015 roku na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS). A pierwszy lęg sokołów wędrownych był w maju 2002 roku. Dzięki przyłączeniu się do Programu Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce PKN ORLEN bierze udział w odbudowie populacji tych ptaków.

Zdaniem polskich sokolników na terenie zakładu w Płocku padł rekord rozrodu tych ptaków – jedna para przez 14 lat, od 2002 do 2015, wyprowadziła z gniazda aż 42 pisklęta. To także potwierdzenie dobrych warunków przyrodniczych na terenie kompleksu produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku.

Od trzech lat płockie gniazdo zajmuje  nowa para sokołów, która zastępuje starych rezydentów  i kontynuuje imiona swoich bardzo zasłużonych poprzedników: Werwa i Rafik. Ich gniazdo można obserwować przez całą dobę na stronach orlen.pl oraz peregrinus.pl.

Razem z sokołami z czeskich rafinerii Grupy ORLEN Litvínov i Kralupy nad Wełtawą już 81 młodych ptaków trafiło do środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.