Dziś Środa Popielcowa, w kościołach zbiórka na pomoc Ukrainie

Dziś w kościele Środa Popielcowa. Symboliczny początek Wielkiego Postu. Jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia. W kościołach diecezji płockiej dziś zbiórka do puszek na wsparcie Ukrainy.

Dziś w kościele Środa Popielcowa. Słyszymy słowa “Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. To początek Wielkiego Postu, czyli okres przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post trwa 40 dni (nie licząc niedziel) – aż do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

Okres Wielkiego Postu to wezwanie do pokuty i nawrócenia. Mają w tym pomóc konkretne praktyki:

  • modlitwa – w każdy piątek w kościołach odprawia się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w każdą niedzielę – nabożeństwo Gorzkich Żali; w parafiach odbywają się wielkopostne rekolekcje;
  • jałmużna;
  • post.

Wielki Post to czas pokuty i wyciszenia, dlatego od Środy Popielcowej w liturgii obowiązuje kolor fioletowy, rzadziej odzywają się dzwony i organy. Wierni powinni zrezygnować z udziału w hucznych zabawach.

W Środę Popielcową – zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Wierni mogą spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta. Do wstrzemięźliwości są zobowiązani wszyscy powyżej 14. roku życia, a do postu – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

Dziś mszy św. o godz. 18.00 w bazylice katedralnej płockiej przewodniczył będzie biskup płocki Piotr Libera, a homilię wygłosi biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Po Mszy św. odbędzie się zbiórka Caritas do puszek na pomoc Ukrainie. Podobne zbiórki odbywają się w kościołach w całej diecezji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.