Min. Czarnek: Płock stanie się centrum kształcenia lekarzy

Od października 2023 roku na Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku będą mogli kształcić się lekarze. Zapowiedział na dzisiejszym briefingu prasowym Przemysław Czarnek minister edukacji i nauki.

Zależało nam, by minister zobaczył w jakich warunkach obecnie kształcimy naszych studentów

– mówił prof. Maciej Słodki rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.

Jak zaznaczył, Uczelnia przygotowuje się do złożenia wniosku o uruchomienie kierunku lekarskiego. Wniosek Uczelnia może złożyć dzięki poprawce do ustaw, którą wprowadził minister Czarnek. Umożliwia ona publicznym uczelniom zawodowym, takim jak Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku, złożenie takiego wniosku w tym roku.

Jesteśmy gotowi, by skorzystać z tej poprawki. Ponieważ budziła ona kontrowersje, szczególnie w środowisku medycznym, zaprosiliśmy pana ministra aby pokazać czy te obawy, które płynęły były słuszne. Pokazaliśmy dziś nasze pracownie, centra symulacji, na których kształcą się studenci na kierunku pielęgniarstwo, położnictwo i kosmetologia. Przedstawiłem także plany rozwojowe Uczelni związane z otworzeniem kierunku lekarskiego. Planujemy, jeśli uzyskamy zgodę, dobudować Kolegium Medicum, które w całości zapewni warunki byśmy mogli kształcić lekarzy

– tłumaczył rektor

Uczelnia planuje także przebudować swoje obiekty w Trzepowie. Ma tam powstać hospicjum oraz Zakład Opiekuńczo – Leczniczy.

Kierunek lekarski powstanie. Wniosek jest już praktycznie gotowy. Za chwilę zostanie oceniony przez Polską Komisję Akredytacyjną i przez Ministerstwo. Jesteśmy przekonani, że 1 października 2023 roku naukę rozpoczną pierwsi studenci. Płock stanie się centrum nie tylko kształcenia pielęgniarek i położnych na bardzo wysokim poziomie, ale stanie się również ważnym centrum kształcenia lekarzy w Polsce

– zapewniał Przemysław Czarnek minister edukacji i nauki.

Płock to miasto z bardzo dobrymi warunkami do stworzenia kierunku lekarskiego. Dobrze prosperujący szpital, znakomicie wyposażoną Uczelnią w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Placówka zostanie dodatkowo rozbudowana i wzbogacona o potrzebne do kształcenia lekarzy elementy.

W Polsce mamy deficyt lekarzy i to liczony w kilkudziesięciu tysiącach. Nawet 60 tysięcy lekarzy potrzeba nam już dziś. Zatem jedyna droga do tego, aby ten niedobór kadrowy uzupełnić to jest otwieranie kierunków lekarskich wszędzie tam, gdzie one mogą powstać, gdzie jest potencjał, a Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku z całą pewnością ten potencjał ma

– dodał minister Czarnek.

Zaapelował, by wszyscy, bez względu na barwy polityczne lobbowali na rzecz Uczelni, tak by udało się również pozyskać jak największe pieniądze na rozwój Uczelni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.