Z Płocką Orkiestrą Symfoniczną zagra Martin Garcia Garcia

Jutro, 25 marca o godzinie 19 w sali koncertowej PSM w Płocku odbędzie się koncert „Po mistrzowsku – Martin Garcia Garcia‘’, solistą będzie Hiszpan, laureat III nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Martin Garcia Garcia – hiszpański pianista urodził się w 1996 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat, początkowo u Natalii Mazoun i Ilyi Goldfarba. Obecnie jest studentem w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie w klasie prof. Galiny Egujazarowej oraz Mannes School of Music w Nowym Jorku w klasie Jerome’a Rose’a. Jest laureatem nagród wielu konkursów pianistycznych w rodzimej Hiszpanii, m.in. w Barcelonie, San Sebastian i Madrycie, oraz poza granicami, m.in. w Moskwie. W 2021 roku został laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Cleveland oraz III nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, ponadto podczas tego samego konkursu artysta otrzymał nagrodę za najlepszy koncert.

Martin Garcia Garcia ma na swoim koncie liczne recitale i koncerty z orkiestrami w Hiszpanii i USA, odbył m.in. tournée z Freixenet Symphonic Orchestra pod batutą Josepa Ponsa. Brał udział w wielu festiwalach i kursach mistrzowskich, w tym u nieżyjącego już wybitnego pianisty i pedagoga Wladimira Krajniewa.

Podczas piątkowego wieczoru Martin Garcia Garcia oraz Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jakuba Chrenowicza wykonają koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina oraz V Symfonię B-dur D. 485 Franza Schuberta.

II koncert fortepianowy f-moll op. 21 z akompaniamentem orkiestry symfonicznej, został skomponowany przez Fryderyka Chopina w 1829 roku, a jego prawykonanie odbyło się 17 marca 1830 w Warszawie (partię solową wykonał wtedy sam kompozytor). Mimo iż został on napisany wcześniej niż I koncert fortepianowy e-moll op. 11, to jednak nazywany jest „drugim” z powodu późniejszego opusu.

V Symfonia B-dur D 485 została skomponowana jesienią 1816 roku, jest to owoc Schubertowskiego uwielbienia twórcy Jowiszowej. Franz wyrażał się o klasyku z wielką czcią: „ Świat, który wydał Mozarta, wart jest uratowania. O Mozarcie, ukazałeś nam jego lepszy obraz!” Pomiędzy twórczością Mozarta i Schuberta istnieje artystyczne pokrewieństwo – oboje byli niedoścignionymi apologetami śpiewności (cantabile) w muzyce, a ich niewyczerpana inwencja pozwalała na transformację każdego uczucia i doznania w niezwykle szlachetną dźwiękową postać.

Na piątkowy koncert są dostępne ostatnie bilety w cenie 40 zł w kasie biletowej POS oraz w serwisie Bilety24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.